Svatohavelské obětování kohouta! Tanec, zpěv a hodování.

KOUŘIM – Největším lákadlem Svatohavelského posvícení, které se koná v kouřimském skanzenu již tuto neděli, je rekonstrukce lidového zvyku stínání kohouta s názvem Jakej trest nešlechetnýmu škůdnikoj přišel. Tento lidový zvyk uvidí návštěvníci podle zrekonstruovaného záznamu z roku 1672.

Není to jediná lidová akce pořádaná v kouřimském skanzenu, která přibližuje život našich předků. Svatováclavské posvícení je ale jednou z nejoblíbenějších podzimních akcích. ”Naše muzeum se snaží již delší dobu rekonstruovat lidové zvyky tak, aby je přiblížil návštěvníkům muzea v co nejautentičtější podobě,” říká ředitel muzea Vladimír Rišlink, který podobné akce pořádá ve skanzenu celoročně.. Tentokrát je opět připravený bohatý program. “ Vše o svatováclavském posvícení a zvycích, se návštěvníci dozví nad bohatě prostřeným stolem v rychtě z Bradlecké Lhoty”, zve na zajímavé povídání organizátor Rišlink.

Svůj um také předvedou  miletínské tetky perníkářky. Jejich specialita miletínské modlitbičky  na posvícení nemohou chybět. Jako každý rok bude na jarmarku zpívat a hrát Písničky o posvícení Michael Pospíšil. V domě z Budče se bude šlapat, krouhat a nakládat zelí – návštěvníci si budou moci vše vyzkoušet a ochutnat tři druhy ochuceného zelí. Z dílny podmalby na sklo, určené dětem i dospělým, si může každý odnést vlastnoručně namalovaný obrázek. Bude se také péct sváteční pečivo a návštěvníci ochutnají zapomenutou regionální specialitu – mětýnku z Kouřimska, tradiční sváteční koláče, nebo tzv. „řepánky“, děti si vyzkouší trdlem utřít či umlít mák. Na malém tradičním jarmarku nabídne ochutnávku svého vzácného zboží kouřimský likérník Jiří Svoboda. A povykládá návštěvníkům o tradiční výrobě likérů. Ve světnici domu z Jílového bude pantáta s přáteli držet „pěknou hodinku“.

Muzeum lidových staveb v Kouřimi je jediným nadregionálně zaměřeným skanzenem v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. Nachází se zde zatím čtrnáct větších obytných a hospodářských objektů, které doplňuje několik drobnějších památek.