E.T., Vetřelec, Spiderman, Predátor a další oblíbenci na vás čekají v Poděbradech

PODĚBRADY – Máte rádi film, komiks, sběratelství, akční hrdiny či legendy stříbrného plátna? Nevíte, kam na výlet? Pak je pro vás Film Legends Muzeum v Poděbradech ta správná volba. Přijďte se podívat na velké množství soch, figurek, byst a replik z legendárních hollywoodských filmů. Celý projekt vznikl na základě myšlenky ukázat filmové exponáty široké veřejnosti a podpořit filmové umělce ze zákulisí, pop culture, film a sběratelství. Cílem projektu je přiblížit všem návštěvníkům jejich filmové hrdiny a hlavně dělat radost.Ve Film Legends Museum uvidíte mnoho filmových postav a oblíbených charakterů. Dozvíte se perličky z hollywoodských filmů těch nejznámějších filmových tvůrců jako je James Cameron, Ridley Scott, Steven Spielberg, H.R.Giger, Stan Winston, Steve Wang a dalších.

Celé muzeum vzniklo z nadšení a vášně pro sběratelství Jana Vlčka. Jeho koníček se vyvíjel od sbírky dětských časopisů, které vyměnil za hromadu plastových „céček“, až po mince. Numismatiku ale nakonec hravě překonaly figurky. “Úplně první byly postavy z filmu Matrix,“ vzpomíná Vlčko. „Když jsem získal 32 centimetrů vysokou figurku Terminátora, nádherně detailně zpracovanou, bylo jasno. Moje nadšení přesvědčilo i manželku,“ směje se sběratel. Nakonec se rozhodl a otevřel muzeum, ve kterém svou sbírkou těší tisíce českých i zahraničních fanoušků. „V ložnici jsme měli celou stěnu pokrytou Vetřelci,“ pokračuje Vlčko. „Ačkoli manželka také sběratelství propadla a figurky ji těší, stejně jako naše děti, tady jim je lépe,“ dodal muž, jemuž se hobby stalo povoláním.

Po prvotním návrhu modelář vytvoří „headsculpt“ (hlavu figurky). Malíř ji nabarví, kostymér ušije figurce oblečení a prototyp je hotov. V limitovaném množství se začne vyrábět až po souhlasu vlastníka licence (například filmového studia) a zpodobněné osoby (herce). Klíčové je malování hlavy. Figurky musí bezchybně odpovídat do nejmenších detailů, protože kupci jsou nároční a své hrdiny znají dokonale. Po schválení prototypu se ohlásí předprodej. Trvá půl roku až rok, než zákazník figurku obdrží. Figurky mají i náležitou prezentaci.Nejlepší výrobci pak ještě figurky upravují podle reakcí zákazníků. Figurky v měřítku 1:6 se těší největší oblibě. Modeláři je rádi upravují, vytvářejí své vlastní varianty nebo hlavy, upravují či šijí oblečení a vybavují figurky vlastním příslušenstvím. Tomuto koníčku se říká „kitbashing“. Třicet pohyblivých bodů mají anatomicky přesná těla figurek, aby si je sběratelé mohli vystavit v pózách, které znají z filmu či televize.

Film Legends Muzeum
Denně otevřeno od 9 do 18 hodin.
Jiřího náměstí 36, Poděbrady
Vstupné: Dospělí 180 Kč, studenti 150 Kč, děti 3–15 let 120 Kč, děti do 3 let zdarma, dospělí TP, ZTP, ZTP/P, senioři 120 Kč, doprovod pro ZTP/P 50 Kč, děti ZTP 70 Kč, rodinné vstupné (2+2) 490 Kč.