Srážka cyklisty a lvice? Běžná dopravní nehoda, říkají policisté

VSETÍNSKO – Případ střetu lvice a cyklisty z letošního června u obce Zděchov jsme oznámili k projednání příslušnému správnímu orgánu, jímž je Městský úřad Vsetín.

„Letos v červnu na cyklotrase vedoucí v katastru obce Zděchov došlo ke střetu projíždějícího cyklisty a lvice. Událostí která se stala na komunikaci, se zabývali dopravní policisté. Ti nezjistili skutečnosti, které by nasvědčovaly spáchání trestného činu. Událost vyhodnotili jako dopravní nehodu,“ přiblížil mluvčí vsetínské policie Vladislav Malcharczik.

Osmatřicetiletý cyklista se na lesní cestě střetl se lvicí, se kterou byl na procházce třiatřicetiletý muž. Zvíře měl připoutané. „Šelma a cyklista se dostali do kontaktu, cyklista po něm vyhledal ošetření,“ popsal Vladislav Malcharczik

Muž ve Zděchově chová kromě lvice i lva. Úřady muži nedokážou v chovu zabránit, přestože už dostal za nepovolený chov několik pravomocných pokut. Veterinární správa nemá možnost lva odvézt. Může vydat opatření k odebrání zvířete, muselo by se však prokázat týrání, což se ve Zděchově neděje.

Loni chtěli pracovníci vsetínských technických služeb z rozhodnutí stavebního úřadu odstranit oplocený výběh pro lva. Muž však přes výzvu policistů na pozemek nikoho nepustil.

Lva přivezl do obce předloni, na pozemcích své rodiny postavil bez povolení kotec s oploceným výběhem. Ministerstvo zemědělství již dříve uvedlo, že chce zpřísnit podmínky pro chov velkých šelem v České republice.