Aljaška, čarokrásná příroda, známá i neznámá

DOBROVICE –  Dobrovické muzeum vás zve na poutavé vyprávění o Aljašce.  Beseda s Bohumilem Hartlem nazvaná Divoká Aljaška, je doprovázena mnoha fotografiemi tohoto úžasného kusu země. Vypravěč, který svoji lásku k této zemi nezapře, vás poutavě provede krásami  i drsnou přírodou, kterou známe především z románů Jacka Londona.

Historie Aljašky je navíc velmi zajímavá. Prvními obyvateli byli zřejmě lidé z doby ledové, kteří sem přišli přes, tehdy zamrzlý, Beringův průliv. Po nich sem připluli Rusové, kteří tu postupně začali rozvíjet obchod s kožešinami. Spojené státy odkoupily od Ruska Ameriku v roce 1867 a na této transakci patřičně vydělaly. Aljaška stála Američany 7,2 milionu dolarů a ještě ke všemu tu záhy objevili významné nerostné bohatství. Největší rozmach čekal Aljašku s nástupem zlaté horečky, kdy tu, převážně okolo aljašské nejdelší řeky Yukon, byla objevena bohatá naleziště zlata. Rozvíjel se také lov lososů, velryb a později těžba ropy. Dodnes si můžete v městečkách při řece Yukon zkusit vyrýžovat svůj valounek zlata anebo se vypravit křivolakými stezkami, po kterých chodili kopáči.
Nejlákavější doménou Aljašky je ale její příroda. Členité vnitrozemí poloostrova je prošpikováno horskými štíty Kordiller nebo Mackenziho pohoří a na celém území Aljašky najdete bezpočet národních parků. Za zmínku stojí také ostrov Kodiak, kde žijí medvědi Kodiaci. Nejznámějším národním parkem Aljašky je asi NP Denali, v jehož centru stojí hora Mount McKinley.V parku se můžete projet na psím spřežení, pozorovat medvědy, losy, vlky a nebo se jednoduše toulat tundrou.