Rádi nakupujete přes internet? Na co si dát pozor?

Každým rokem přibývá poměr nakoupených dárků přes internet, avšak je potřeba si dávat pozor, protože takový nákup má svá rizika.

V první řadě pozor na podvodné e-shopy. Na webu sledujte absenci emailu nebo telefonního kontaktu, dále pak nemožnost si vybrat jiný způsob platby než kartou. „Podvodné e-shopy často vznikají právě v předvánočním období, protože mnoho lidí při nákupu vánočních dárků jedná daleko lehkovážněji, než obvykle.“ upozorňuje právník Petr Novák. Pokud zboží nedojde, měli byste se obrátit na svoji banku, ta peníze vrátí zpátky.

Dále kontrolujte balíky, ať už přes poštu nebo přes kurýra. Nepřebírejte balík pokud je poškozený, pokud už se tak stane a balík je poškozen, mělo by dojít k okamžité reklamaci. „Kupující by měl oslovit prodejce s reklamací co nejdřív po převzetí zboží. Vhodné je poškození zdokumentovat například fotografiemi.“ uvádí Petr Novák.

Mimo jiné máte nárok odstoupit od smlouvy do 14 dní. Při nákupu online můžete od smlouvy ustoupit bez udání důvodu. „Lhůta pro odstoupení od smlouvy do 14 dní, aniž by zákazník musel uvádět důvod odstoupení, začíná běžet ve chvíli, kdy dojde k převzetí zboží.“ uvádí právník z Vaše nároky. Takové odstoupení však neplatí při uzavírání se soukromým subjektem například přes facebook.