Dbejte na opatrnost! Pyrotechnika může potěšit i ublížit

JIŽNÍ ČECHY – Ohňostroje a pyrotechnika samotná. Můžete si odnést pozitivní zážitek, ale může se stát i vaší noční můrou. Pokud s pyrotechnikou nezacházíte s respektem, nemusí se vám to vyplatit. Hasiči proto jako každý rok apelují na uživatele této zábavy a žádají je o zvýšenou opatrnost.

„Pyrotechniku radíme nakupovat pouze v kamenných obchodech, kde jsou zaručeny správné skladovací podmínky, které neovlivní funkčnost a bezpečnost výrobků,“ informuje mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Je třeba se tedy vyvarovat stánkovému prodeji této poměrně dostupné zábavy.

„Každá pyrotechnika musí být opatřena českým návodem k použití a dále značkou Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva s uvedenou třídou nebezpečnosti. Pokud tyto náležitosti výrobek nemá, nekupujte ho,“ apeluje na kupující mluvčí hasičů. Pokud už si tedy nemůžete tento druh zábavy odpustit, je nutné postupovat striktně podle návodu. Důležité je také neodpalovat nic v blízkosti hořlavých materiálů, v žádném případě přímo z ruky a rozhodně by ji neměli používat děti.

O jednom z takových případů jsme již informovali na začátku prosince. Osmnáctiletý mladík z Českých Budějovic u lampy veřejného osvětlení odpaloval zábavnou pyrotechniku a při jednom odpalu došlo k nekontrolované explozi. „Mladý muž utrpěl těžká devastující zranění horní končetiny. Výbuch mu amputoval několik prstů,“ sdělila policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová k případu. Na místě zasahovali také policejní pyrotechnici.

Buďte proto opatrní, aby váš vstup do nadcházejícího roku proběhl bez zranění. ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK 2019!