Válí se vám doma plechovky? Zlín chce rozšířit kontejnery na kov

ZLÍN – V minulém roce město Zlín rozšířilo možnosti třídění odpadu rozmístěním šedých nádob na kovový odpad. Zlíňané do těchto patnácti nádob odevzdali více než 5 tun kovového odpadu, čímž potvrdili, že je o toto rozšíření zájem. V prosinci minulého roku tak přibyly další nádoby a další budou rozmístěny v únoru. Celkem tak bude k dispozici 29 šedých kontejnerů.

„Tímto chceme třídícím občanům poděkovat, že tyto nádoby na kovy využívali. Letos ještě rozmístíme dalších osm nádob. Pokud má někdo na umístění nádoby tip, budeme za něj rádi,“ prozradila Agáta Zajíčková z Odboru životního prostředí a zemědělství. O vhodnosti tipu pak rozhodnou další okolnosti jako například vlastnictví pozemku či možnost vývozu hydraulickou rukou. Větší kusy kovu, které se do nádoby nevejdou, by měly být odevzdány na některém ze sběrných dvorů.

„Odložené kovy, tašky a pytle s kovy vedle nádob jsou založením černé skládky, hyzdí okolí a komplikují vývoz nádob,“ vysvětlila referentka zodpovědná za odpady.

Kovové obaly se v rámci recyklace dotřídí. V této fázi se zbaví nečistot a rozdělí na různé druhy. Roztříděné se dále zpracovávají v hutích, kde se přidávají k dalším surovinám na výrobu kovů a při vysoké teplotě se roztaví. Potom se roztavený kov lije do forem, čímž se vytvoří nový tvar a připraví se tak pro další použití. Z recyklovaného materiálu se poté vyrábí odlitky, slitiny kovů, původní výrobky, dráty a další.

Co můžeme třídit do šedého kontejneru?

Plechovky od nápojů (nápojové plechovky);

kovové uzávěry, šroubovací uzávěry/víčka;

konzervy;

alobal;

hliníková víčka;

hliníkové obaly od potravin (pozor na obaly spojené s dalším materiálem).

A co do šedého kontejneru naopak vůbec netřídit?

Nápojové kartony;

spreje a deodoranty se zbytky obsahu;

plechovky od barev, laků atd.;

elektroodpad;

baterie.