Perný pátek pro hasiče. Hasili sklad a požár bytu od prskavky

JIŽNÍ ČECHY – Jihočeští hasiči měli v pátek velmi napilno. Vyjížděli ke dvěma náročným požárům. Zhruba půl hodiny po půlnoci byli přivoláni k požáru skladu v obci Blažejov. Místo muselo být monitorováno až do pátečního dopoledne. V odpoledních hodinách pak došlo k požáru bytu v Horní Plané.

K prvnímu z požárů došlo již 27 minut po půlnoci. Do obce Blažejov, časti obce Oldřiš vyjížděli profesionální hasiči ze stanice Jindřichův Hradec a dobrovolní hasiči obcí Jindřichův Hradec, Strmilov, Jarošov nad Nežárkou a Kunžak. „Do Oldřiše vyjely osádky celkem sedmi cisteren a automobilové plošiny. Vzhledem k rozsahu události a počtu vyslaných jednotek byl v 0:38 hodin vyhlášen II. stupeň požárního poplachu,“ popsala situaci na místě mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Sklad v Oldřiši po zásahu požárem (zdroj HZS Jihočeského kraje)

Po příjezdu jednotek na místo byl okamžitě vyhlášen II. stupeň požárního poplachu. „V době příjezdu hasičů byly požárem zasažené přibližně dvě třetiny skladu,“ uvedla mluvčí Vendula Matějů. Majitel v něm měl uložené jak náhradní díly na automobily, rodinné věci, tak například několik tun materiálu (soli) z bývalé solné jeskyně. Požár zasáhl dvě třetiny budovy, plameny šlehaly z krovů a poškozena byla tím pádem i střecha.

„Velitel nechal zřídit kyvadlovou dopravu vody,“ informovala o průběhu akce Matějů. Požár se podařilo dostat pod kontrolu až krátce po půl druhé v noci, kdy velitel zásahu určil jeho ohnisko. „Úplně uhašen byl požár v 4:31 hodin,“ dodala mluvčí hasičů Vendula Matějů. Na místě ještě zůstali hasiči z jarošovské základny a do jedenácti hodin dopoledne ještě požářiště monitorovali. „Při požáru nebyl nikdo zraněn, žádná osoba ve skladu v době požáru nebyla. Příčina vzniku požáru je zatím v šetření,“ sdělila Matějů. Škoda je vyčíslena na 1 100 000 korun.

Dům ve Švermově ulici v Horní Plané (zdroj HZS Jihočeského kraje)

Druhý páteční požár byl nahlášen asi patnáct minut po 15. hodině odpolední, a to v bytě ve Švermově ulici v Horní Plané. Na místo vyjely tři jednotky hasičů. Z domu byla evakuována jedna osoba, kterou si do své péče okamžitě převzali zdravotníci záchranné služby. Průzkumem bylo zjištěno, že hoří v pokoji v prvním nadzemním podlaží. Hasiči požár dostali během několika sekund hned pod kontrolu.

„Úplnou likvidaci požáru velitel zásahu nahlásil v 16:13 hodin, kdy byl požár nejen uhašen, ale zasahující jednotky prověřily, že se nerozšířil do dalších pokojů či částí domu,“ popsala mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Vyšetřovatel škodu vyčíslil na 30 000 korun. Příčina požáru je prozatím v šetření, jednou z vyšetřovacích verzí je možné vznícení prskavky na vánočním stromečku.

Zdroj úvodní fotografie YouTube