Bomba?! Pardubické čtvrti Svítkov hrozí evakuace

PARDUBICE – Obyvatelům pardubické městské části Svítkov hrozí, že budou muset v sobotu ráno odejít ze svých domovů. Magistrát města a Policie ČR tuto skutečnost potvrdí nejpozději zítra, tedy v pátek do 14 hodin. Obyvatelé tak mají čas se na evakuaci připravit a naplánovat si například víkendový odjezd z Pardubic.

Přípravám staveb v některých částech Pardubic běžně předchází pyrotechnický průzkum kvůli nevybuchlé munici z dob druhé světové války, kdy byly Pardubice terčem několika náletů. Při měření ve Svítkově byl nyní ve zhruba třímetrové hloubce zjištěn odraz od neznámého předmětu. Zda jde o nebezpečnou munici, nebo třeba o kus starého železa, napoví až ověřovací sonda. Pokud by v zemi skutečně byla nevybuchlá munice, muselo by být okolí nálezu v okruhu jednoho kilometru evakuováno a munice deaktivována a odvezena.

Potvrdí-li sonda podezření, že jde o nevybuchlou bombu, policie i další dotčené orgány začnou situaci okamžitě řešit. Město i policie jsou připraveni neprodleně informovat obyvatele v okolí místa nálezu a požádat je o součinnost při nutné evakuaci, která by s největší pravděpodobností proběhla v sobotu 19. ledna 2019 v brzkých ranních hodinách.

„Pokud bude pyrotechniky nález munice potvrzen a bude muset nastat plánovaná evakuace dle krizových plánů, veřejnost se tuto informaci dozví nejpozději v pátek 18. ledna 2019 ve 14 hodin na webových stránkách www.policie.cz, www.pardubice.eu, Facebooku, Twitteru a ve vysílání Českého rozhlasu. Proto žádáme občany, kterých se tato informace týká, aby v rámci svých možností sledovali dostupná média. Bohužel informaci o nařízení evakuace nebudeme vědět dříve,“ uvedla policejní tisková mluvčí Markéta Janovská.

Evakuace by se týkala zhruba 3100 obyvatel žijících v okruhu jednoho kilometru od místa nálezu. Pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí opustit Pardubice, by bylo zřízeno v pardubické Aréně evakuační středisko. „Jsme připraveni zajistit převoz lidí do evakuačního střediska a následně i zpět domů, a to vozy MHD označenými nápisem Evakuace. Na akci jsou připraveny se podílet jednotky požární ochrany, Policie České republiky a Městská policie Pardubice,“ řekl vedoucí oddělení krizového řízení pardubického magistrátu Jiří Kyncl.