Největší lavina za poledních dvacet let. Měřila tři sta metrů

Foto: HS

JESENÍKY – Masa složená z desek prachového sněhu o tloušťce dva a půl metru se sesunula v oblasti Velkého kotle v Jeseníkách. Lavina sjela po skoro stometrové dráze.

„Plocha, která se odtrhla od spodní vrstvy přemrzlého staršího sněhu, měřila na délku cca 300 metrů. V jejím dosahu se pravděpodobně nikdo nepohyboval, a tak nevíme ani přesné datum, kdy do údolí sjela. Vzhledem k délce dráhy a množství sněhu se ale rozhodně jedná o nejmohutnější lavinu, jaká se v posledních dvaceti letech v tomto pohoří vytvořila,“ uvedl Jiří Hejtmánek, lavinový preventista Horské služby Jeseníky.

Horská služba nadále varuje lyžaře a turisty před lavinovým nebezpečím. Stále platí 3. stupeň lavinového nebezpečí. „I přes tuto událost ale neuvažujeme o zvýšení na stupeň 4. Vzhledem ke krátkodobým oteplením a následujícím snížením teplot pod bod mrazu se vrstvy sněhu pomalu sesedají. Přesto znovu upozorňujeme všechny, kteří se v Jeseníkách pohybují, aby lavinové nebezpečí nebrali na lehkou váhu,“ důrazně varoval návštěvníky pohoří Michal Klimeš, náčelník Horské služby Jeseníky.