“Umělci” z Gruzie zpackali krádež trezoru ze směnárny v Harrachově

HARRACHOV – Ve čtvrtek krátce před třetí hodinou ranní se do směnárny v Harrachově vloupali za pomoci páčidla tři zloději. Přišli si sem pro trezor s penězi, který ale k jejich nemilému překvapení vůbec nebylo snadné odnést, protože váží kolem tří set kilogramů. Navíc jim nepřály další okolnosti a počasí.

Směnárna byla totiž zabezpečená alarmem, který vyslal varovnou zprávu majiteli. Směnárník okamžitě vyjel na místo svým vozem. U směnárny stál mercedes pachatelů a celý objekt byl ve tmě. Majitel směnárny čekal chvilku ve svém autě, co se bude dál dít. Zanedlouho odtud vyběhl muž v tmavém oblečení s kapucí na hlavě, naskočil do vozidla s německou poznávací značkou a začal ujíždět. Majitel jel za ním a mezitím vytočil tísňovou linku 158.

“Poté, co podezřelý udělal malou okružní jízdu po městě, vrátil se zpět na místo činu, a to nejspíš proto, aby do auta naložil své komplice. U místní hasičské zbrojnice ale nezvládl projetí zatáčky a naboural do sněhového mantinelu, ve kterém nadobro uvíznul. Vyskočil proto z auta a dál pokračoval po svých. Nohy se mu ale při běhu bořily do vysokých závějí, a to ho brzy vyčerpalo,” uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

Přivolaní policisté ho zadrželi zhruba půl kilometru od jeho havarovaného vozidla. Když se s majitelem vrátili na místo činu, zjistili, že zloději nechali příliš těžký trezor i s jeho celým obsahem stát venku asi metr od směnárny ve sněhu. Byla v něm v přepočtu hotovost v hodnotě přes milion korun.

Vyšetřování případu ukázalo, že jde o 32letého Gruzínce, který se v ČR zdržuje na základě krátkodobého víza. Jeho spolupachatelé, po kterých policie intenzivně pátrá, jsou stejné státní příslušnosti. “V sobotu poslal svým rozhodnutím Okresní soud v Semilech Gruzínce obviněného ze zločinu krádeže ve stadiu pokusu se škodou 1 077 506 korun a z přečinu poškození cizí věci do vazební věznice,” dodala mluvčí Baláková.