Na Jablonecku v sobotu autobusy MHD nakonec vyjedou

JABLONEC NAD NISOU – K přerušení veřejné autobusové dopravy na Jablonecku nakonec nedojde. Shodli se na tom na jednání zástupci Jablonce, Liberce, Dopravního sdružení obcí Jablonecka (DSOJ) a Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ). Změny se dotknou pouze papírových jízdenek.

Situaci ohledně zajištění autobusové hromadné dopravy v Jablonci a okolí od soboty 26. ledna vyřeší dohoda mezi DSOJ a DPMLJ. Od soboty bude na Jablonecku městskou hromadnou dopravu zajišťovat společnost BusLine LK s.r.o. Znění této dohody dokončují právníci. „Jsem rád, že se nám podařilo najít společné řešení. Zásadním krokem bylo oficiální sdělení DPMLJ, že z objektivních důvodů není schopen zajistit dopravní obslužnost v Jablonci a okolí,“ vysvětluje primátor Jablonce nad Nisou a místopředseda DSOJ Milan Kroupa.

Jízdní řády zůstanou beze změn. Jediná změna nastane v případě papírových jízdenek, které již nebude vydávat DPMLJ. Tyto papírové jízdenky nebude nový dopravce uznávat. Cestující, kteří mají nakoupené jízdenky od DPMLJ v předstihu, si je budou moci v řádu několika týdnů vyměnit a budou o tom zavčasu informováni. Automaty na jízdenky budou od soboty vypnuté. „Jízdenky budou k zakoupení pouze u řidičů autobusů, a to bez jakékoliv přirážky. Na Jablonecku je využívá přibližně 15 prpcent cestujících. V zájmu rychlého odbavení prosíme cestující, aby měli připravenou pro řidiče co nejpřesnější částku,“ uzavírá Milan Kroupa.

Autobusovou MHD v Jablonci nad Nisou a okolí aktuálně stále zajišťuje DPMLJ prostřednictvím společnosti BusLine MHD s.r.o. V provozu je 24 linek, včetně tří školních a jedné noční linky, které pokrývají celý Jablonec nad Nisou a blízké okolí.

Společnost BusLine MHD s.r.o. v červenci 2018 vypověděla DPMLJ smlouvu s výpovědní dobou šesti měsíců, tj. do 25. ledna 2019. V Jablonci měla původně zajišťovat autobusovou městskou dopravu až do konce roku 2019. DPMLJ se nepodařilo pro Jablonecko zajistit jiného dopravce. Veřejnou zakázku DPMLJ, kterou v otevřeném výběrovém řízení vyhrála společnost Autobusová doprava Podbořany, posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, a proto nebylo možné s vítězem soutěže uzavřít smlouvu do 25. ledna 2019.