Výstavba Středoevropského fóra Olomouc dostala zelenou. Vláda uvolnila půl miliardy

OLOMOUC – Po dlouhých dvanácti letech se hanácká metropole přiblížila vybudování moderního středoevropského centra umění. Vláda tento týden schválila přes půl miliardy korun na stavbu budovy Středoevropského fóra Olomouc (SEFO).

Od roku 2007, kdy vznikla idea na zřízení galerie moderního středoevropského umění, je to poprvé, kdy má skutečně garantované finanční prostředky. Objekt vyroste v Denisově ulici, kde se nachází volná parcela od konce 60. let po demolici starých měšťanských domů.

„V letech 2019 a 2020 může muzeum čerpat peníze na přípravné práce včetně architektonické soutěže,“ uvedl ministr kultury Antonín Staněk. Realizátorem rozsáhlého projektu je Muzeum umění Olomouc, které díky SEFO získá potřebné zázemí pro svůj chod – především větší depozitáře pro stále se rozrůstající sbírky či novou knihovnu a studovnu. „Pro nás je to obrovský posun, zadostiučinění a velký úkol do následujících let. Čekali jsme na to dlouho a uděláme vše pro to, aby SEFO stálo. Přístavbu nezbytně nutně potřebujeme,“ přivítal přidělení peněz ze státního rozpočtu ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup s tím, že velký dík patří vládě i ministrovi kultury Antonínu Staňkovi.

Muzeum umění Olomouc nyní ve spolupráci s ministerstvem kultury chystá novou architektonickou soutěž na návrh budovy SEFO. „Připravujeme výběrové řízení na administrátora, zabýváme se složením soutěžní poroty a především přípravou zadávacích podmínek,“ doplnil mluvčí Muzea umění Tomáš Kasal