Technické služby nestíhají. Kvůli sněhu musely odložit i svoz odpadu

ZLÍN – Nasazení veškeré techniky, 50 lidí v terénu, spotřeba soli okolo 100 tun. Tak vypadá od brzkých ranních hodin dnešní den z pohledu Technických služeb Zlín. Enormním nasazením se daří udržovat důležité komunikace sjízdné, na dalších se pracuje podle možností, případně přijdou podle plánu zimní údržby na řadu až v pozdějších hodinách. Technické služby Zlín dnes kvůli situaci nebudou svážet komunální odpad.

Od rána již napadlo asi 20 centimetrů sněhu. Technické služby Zlín začaly komunikace chemicky ošetřovat ještě před začátkem sněžení, během rána pak vyjela veškerá technika – čtyři velké sypače, sedm menších, dva traktory s radlicemi a čtyři speciální vozy pro údržbu chodníků. „Prioritu mají hlavní tahy a trasy pro MHD, tedy například ulice K Jaroslavicím, Díly VI, Nerudova a Mostní, Středová či Slovenská. Desítky pracovníků pak ručně uklízejí zastávky,“ shrnul radní pro dopravu Michal Čížek. O rozsahu dnešního zásahu vypovídá i toto číslo – celkové náklady budou kolem 300 000 korun.

Kvůli hustému sněžení se navíc dnes neuskuteční svoz komunálního odpadu. „Vzhledem k omezené sjízdnosti komunikací bychom dnes nemohli obsloužit všechna svozová místa, řidiče navíc využijeme při zajišťování zimní údržby. Svoz tříděného odpadu bude probíhat v obvyklém režimu,“ vysvětlil Jakub Černoch, ředitel Technických služeb Zlín. Svoz z lokalit, které jsou běžně vyvážena v pondělí, se uskuteční v úterý, úměrně tomu se posunou i další termíny. Páteční svoz tak bude mimořádně zajištěn v sobotu.

Technické služby Zlín se v zimním období, trvajícím od začátku listopadu do konce března, starají o 265 kilometrů místních komunikací a 164 kilometrů chodníků a cyklostezek. Kromě toho musejí udržovat v pořádku točny MHD, přechody či parkovací plochy. Technické služby Zlín mají naskladněny i zásoby posypových materiálů. Konkrétně jde mimo jiné o 800 tun soli, 300 krychlových metrů směsi soli s pískem a dalších 100 krychlových metrů písku.

Komunikace a chodníky jsou rozděleny do čtyř kategorií podle priority. Ty nejdůležitější úseky musí být v pořádku do čtyř hodin, v druhém do 12 a ve třetím do 48 hodin. U těch ve čtvrté kategorii se následky sněžení odstraňují až to situace dovolí.