Přijďte na skvělou výstavu “Josef Lada jak ho neznáte”!

KOLÍN – Málokterý náš malíř, ilustrátor, karikaturista i spisovatel se může pochlubit tak rozsáhlým dílem jako Josef Lada, přičemž drtivá většina jeho díla je mimořádně kvalitní. A kvantita – zde míněno v nejlepším slova smyslu, mu nebyla nikdy na obtíž. Kdo z vás tedy ještě nenavštívil výstavu ve Veigertovském domě ,“Josef Lada jak ho neznáte”, měl by si pospíšit! Výstava totiž již příští neděli bude končit. A rozhodně by byla škoda ji promeškat.

 

Josef Lada byl známý spisovatel, malíř, ilustrátor a mimo to i proslulý karikaturista a divadelní výtvarník. “Vedle toho je jeho výtvarné a literární dílo nerozlučně spjato s českým animovaným filmem, hranými pohádkami, které rozpohybovávají Ladovy hrdiny dodnes. Návštěvníci se tak mohou těšit na původní kostýmy z pohádky Hrátky s čertem zapůjčené Filmovými ateliéry Barrandov či na videoprojekci zapomenuté animované pohádky Čert a Káča, kde byl Lada výtvarníkem. Vystaveny budou oblíbené ilustrace Ladových hrdinů. Pozornost přitáhnou i humorné karikatury a satiry či návrhy divadelních scén a kostýmů”, láká návštěvníky náměstkyně ředitele Regionálního muzea v Kolíně Radka Pšeničková. Instalace výstavy je oživena interaktivními prvky, stylizovanými filmovými kulisami a rekvizitami, které přiblíží ladovský svět malým návštěvníkům. Součástí výstavy je i bohatý doprovodný program v podobě přednášek, čtení či animátorské dílny a mnoho dalšího.

Josef Lada  (17. prosince 1887 Hrusice – 14. prosince 1957 Praha)

Český  malíř, ilustrátor, karikaturista, spisovatel, zakladatel českého komiksu a tzv. „moderní české pohádky“. Je považován za jednoho z našich největších umělců. I slavný Pablo Picasso o něm řekl, „že je to ten největší koho máme“. Známý je veřejnosti především svou tvorbou pro děti, ale také ilustracemi k dílu Jaroslava Haška. Celkem nakreslil přibližně 15000 barevných a černobílých ilustrací a namaloval přes 550 obrazů (volná tvorba). Nejznámější motivy jeho maleb jsou: rodná vesnička Hrusice, vodník, ponocný, hospodská rvačka nebo zabijačka.