Letošní zima dává silničářům na jihu zabrat. I proto obměňují vozový park

JIŽNÍ ČECHY – Letošní zima opět pověřuje síly silničářů v Jihočeském kraji. Ti už spotřebovali více posypového materiálu, než za celou loňskou zimu. Od kraje však dostali nové vozy k obnovení jejich vozového parku, a tak bude práce zase o něco jednodušší. Zajímá vás porovnání spotřeby posypového materiálu s loňským rokem i to, jaká vozidla budete potkávat na jihočeských silnicích?

Jihočeští silničáři mají ve svém „revíru“ zhruba šest tisíc kilometrů komunikací I., II. a III. tříd. V období od listopadu 2018 do začátku února 2019 již spotřebovali daleko více posypových materiálů než za celou minulou zimní sezónu. Jedná se o 74 tisíc tun soli a inertního posypu, přičemž za minulou zimu to bylo „jen“ necelých 69 tisíc tun. Je to důsledek letošního lednového počasí, kdy se střídaly noční mrazy s denními oblevami i intenzivní srážky. Současný vozový park tedy musí snášet větší míru opotřebení.

Správa a údržba silnic Jihočeského kraje tak v minulých dnech obdržela od Jihočeského kraje nová vozidla, celkem deset „kousků“. Cílem jejich nákupu je průběžná obnova současného vozového parku. „Průměrné stáří aut Správy a údržby silnic Jihočeského kraje činilo ještě před pěti lety více než 21 let, nyní se jej podařilo snížit na 15,5 roku. Naším cílem je dostat se na 12 let,“ upřesnil krajský radní pro dopravu Jiří Švec.

Ředitel Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Štícha tento krok kvituje s povděkem. Dle jeho slov je nový vozový park zárukou spolehlivějšího provozu, vyšších výkonů, bezpečnosti a samozřejmě většího komfortu pro řidiče. „Jen pro zajímavost, náš nejstarší vůz v činné službě – Škoda 706, sjel z výrobní linky v roce 1972. Celkem pak náš vozový park čítá 264 nákladních aut, z nichž se 189 podílí na zimní údržbě. A dále 115 traktorů,“ sdělil.

Zdroj fotografie FB Jihočeský kraj – oficiální