Chcete se podívat, jak to chodí na operačním středisku hasičů?

LIBEREC – U příležitosti Evropského dne linky 112 se bude konat v pondělí 11. února od 9 do 16 hodin Den otevřených dveří na Krajském operačním a informačním středisku Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Návštěvníci se budou moci seznámit s moderními prostorami víceúčelové budovy areálu Šumavská, operátoři budou poskytovat informace o lince 112, připomenou, jakým způsobem správně nahlásit mimořádnou událost, upozorní i na zneužívání linky 112 a podají statistické údaje o využívání linky.

Zájemci o prohlídku se mohou hlásit do pátku 8. února u Mgr. Pavlíny Havlištové na telefonu 775 205 278. Prohlídka se koná na adrese Šumavská 414/11 v Liberci.

Hasiči pořádají Den otevřených dveří operačního střediska u příležitosti Evropského dne linky 112. Jednotné evropské číslo tísňového volání 112 v současnosti slouží téměř půl miliardě občanů členských států EU a je zavedeno i v mnoha ostatních zemích.

V loňském roce tísňové linky 112 a 150 zaznamenaly v Libereckém kraji přes 120 tisíc volání, z toho na linku 112 šlo přes sto tisíc hovorů. Do této statistiky je započítáno každé zazvonění telefonu včetně omylů a zneužití. Skutečnou pomoc alespoň jedné ze složek IZS potřebovalo loni téměř 14 tisíc občanů.

Operátoři tísňové linky odbaví během své směny desítky hovorů. Jejich práce nespočívá jen ve správném zadání potřebných dat do systému, a to například i v cizím jazyce. Operátor musí především poznat a uvědomit si v jaké situaci jsou lidé na druhé straně telefonu. Většinou jsou to lidé ve stresu, vystrašení a bezmocní. Často ani nedokáží říct, kde přesně se nacházejí. Ke správnému zvládnutí situace pomáhají operátorům jednak jejich zkušenosti, ale především také technologie linky 112, která se neustále zlepšuje.