Při vyprošťování koně z jímky došlo ke dvěma zraněním

ÚSTÍ NAD ORLICÍ – Dvě jednotky hasičů zasahovaly o víkendu v Českých Heřmanicích, kde spadl kůň i s jezdkyní do zhruba dvoumetrové jímky. V jímce bylo asi půl metru vody. Už příjezd hasičů k místu události byl dobrodružný a ani samotné vyproštění zvířete se neobešlo bez zranění.

Hasiči k místu události měli možnost přijet pouze přes pole. Ale těžká technika zapadla, protože pole bylo podmáčené. Dobrovolná jednotka zajistila traktor s radlicí. Aby traktor mohl projet, musel být odstraněn plot přilehlé zahrady.

Kůň, vážící asi 480 kilogramů, byl při příjezdu jednotek při vědomí, ale vyčerpán. Jezdkyně, která s koněm do jímky spadla, vyvázla bez zranění. „Kůň v jímce seděl a bylo těžké pod ním protáhnout popruhy. Bylo tedy použito pamlsků a dalšího koně. Teprve poté se kůň postavil na všechny čtyři nohy, ale při této akci si jezdkyně, která asistovala při postavení koně na nohy, poranila ruku a na místo musela být povolána posádka zdravotnické záchranné služby,“ uvedla tisková mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Hasiči poté koně zajistili do popruhů a zvíře vytáhli. Majitel koně na místo musel zavolat zvěrolékaře, protože zvíře bylo zraněné z pádu do jímky. Jímka byla následně zajištěna proti dalšímu pádu.