Argentinská doga napadla stařenku. Rozsápaná žena zemřela

ČESKOLIPSKO – Další případ napadení člověka psem se odehrál v obci Pihel na Českolipsku. Tato událost pravděpodobně opět rozvíří diskuzi o chovu tzv. „bojových“ plemen psů. Ta podle kynologických standardů fakticky neexistují. Označení se používá pro plemena, která byla dříve k boji využívána, ale dnes už to nepřichází v úvahu. Podle kynologů za tragédie, kdy pes napadne člověka, bývá odpovědný majitel zvířete, který nezvládnul výchovu, případně nedostatečně zabezpečil svůj pozemek.

Na jedenadevadesátiletou seniorku, pohybující se po obci pomocí chodítka, se minulou středu krátce po poledni vrhnul pes plemene argentinské dogy. Ženu srazil k zemi na veřejné cestě, kudy procházela, a začal ji kousat a vláčet po zemi. Ženě pomohla místní obyvatelka s přítelem, kteří od ní psa odehnali a postarali se o ni do příjezdu sanity zdravotnické záchranné služby. „Jejich statečný zásah proti rozzuřenému psovi nebyl úplnou samozřejmostí, protože oba riskovali, že se jeho agrese obrátí proti nim. Za to, jak se zachovali, jim patří velký respekt,“ uvedla policejní tisková mluvčí Ivana Baláková.

Pes seniorku pokousal v obličeji, na temeni hlavy, na nohách a na rukách. Žena skončila v péči traumatologického oddělení českolipské nemocnice. Trauma, které žena prožila, se zřejmě i s velkým rozsahem zranění nebohé seniorce stalo osudným. Rozsápaná stařenka v pátek v nemocnici bohužel zemřela. „Případ si převzala služba kriminální policie a vyšetřování, která bude nyní zjišťovat souvislost mezi zraněními, která žena utrpěla, a jejím úmrtím. Za tímto účelem si vyžádáme znalecké posudky z oboru zdravotnictví. Právní kvalifikaci případu určíme až po nashromáždění všech potřebných podkladů,“ dodala mluvčí Baláková.

Policisté jméno majitele psa znají. Jedná se o obyvatele Novoborska. Policisté ho už předběžně vyslechli. To, že mu pes utekl, popřít nemohl, nicméně argumentoval tím, že to bylo poprvé. Někteří obyvatelé Pihelu však policisty informovali o tom, že doga v obci pobíhala po veřejné cestě a naháněla lidem strach v minulosti už vícekrát. Vzhledem k tomu, že jsou majitelé za chování svých psů vždy plně odpovědní, hrozí nyní majiteli dogy trestní stíhání.