Senioři pozor! V telefonu se hlásí falešní vnuci

OLOMOUCKO – „Ahoj babi, jsem zrovna u notáře a nutně bych potřeboval založit. Víš, mám nějaké dluhy…, “ takto nebo podobně se v poslední době v Olomouckém kraji hlásí seniorům do telefonu nepravý vnuk. Šmejdi nemají hranice, proto se musí mít starší lidé stále více na pozoru.

„Jeden takový případ se odehrál minulý týden na Olomoucku. Neznámý pachatel před polednem vytočil číslo sedmasedmdesátileté ženy, které se představil jako vnuk. Ženě uvedl, že je u notáře, má dluhy a nutně potřebuje 350 tisíc korun. Dodal, že si pro peníze přijede,“ informoval policejní mluvčí Libor Hejtman.

Žena se zachovala správně – muže odbyla s tím, že žádné peníze nemá a zavěsila. Nicméně si ještě ověřila u svého vnuka, zda přece jen nevolal, potom kontaktovala policii. „Olomoučtí policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání podvodu ve stadiu pokusu,“ dodal mluvčí s tím, že pachateli hrozí až osm let vězení.

Šmejdi si hledají oběti na ulici nebo v telefonním seznamu

Případy lákání peněz ze starších lidí mají různé formy. Pachatelé si své oběti tipují na ulici nebo zavolají na pevnou linku. Mezi obvyklé legendy patří právě telefonát falešného vnuka a jeho příběh o finanční tísni.

„Doporučujeme nemít doma větší finanční hotovost, vůbec se s někým takovým nevybavovat, a stejně jako v případě z minulého týdne, okamžitě si ověřit, zda volal někdo z příbuzenstva,“ poradil mluvčí. V případě, že vás někdo takto kontaktuje, informujte policii na lince 158.