Sněhové zpravodajství aneb Kam se vydat na lyže?

JIŽNÍ ČECHY – Venku se ke slovu hlásí spíše jaro, protože v týdnu padaly na různých místech republiky teplotní rekordy. Nicméně milovníci zimních aktivit nemusí zoufat, jihočeské sjezdovky i nadále hlásí skvělé podmínky. Zjišťovali jsme po vás, jak je to s aktuálními podmínkami na jihočeských sjezdovkách.

Víkendové počasí slibuje na lyže celkem příjemné teploty. V sobotu bude skoro jasno až polojasno, ráno ojediněle mrznoucí mlhy. Nejnižší noční teploty z pátka na sobotu -5 až -8 °C, nejvyšší denní teploty 1 až 4 °C. Bude vát slabý východní vítr 1 až 4 metrů za sekundu. V neděli pak očekávejme mírnější oteplení a mělo by být jasno až polojasno. Nejnižší noční teploty -5 až -8 °C, nejvyšší denní teploty by se měly vyšplhat na 4 až 7 °C. Vítr bude spíše slabý proměnlivý do 3 metrů za sekundu.

Lipno má aktuálně v provozu všechny sjezdové tratě a lyžaři tak vyrážejí na více jak 12 kilometrů sjezdovek. Na svazích leží aktuálně téměř 90 centimetrů sněhu, je ho tedy stále víc než dost. Novinkou areálu jsou dvě skicrossové tratě, které jsou jedničkou v České republice. Provozovatelé říkají, že lyžování zde připomíná lyžovačku v alpských střediscích. „Dojem alpského střediska dolaďuje i perfektní viditelnost, díky které je možné ze Stezky korunami stromů pozorovat panorama Alp a ledovce Dachstein,“ lákají. V provozu je stále i bruslařská dráha. Včerejší měření ukázalo tloušťku ledu 25 centimetrů. „Ovál o délce 4 kilometrů je po ránu v perfektní kondici,“ říkají rolbaři ledové magistrály.

Frymburk slibuje ideální sněhové podmínky, na sjezdovkách se stále drží od 80 do 120 centimetrů sněhu. Navíc se zde na tuto sobotu chystá obří slalom Frymburský ledovec. Jedná se o 520 metrů dlouhou trať s devíti metrovým převýšením vhodnou pro rekreační lyžaře.

Zadovské sjezdovky drží stále perfektní kvalitu a sněhu je i nadále dost. Na svazích leží 65 až 95 centimetrů sněhu. V provozu jsou zde všechny sjezdovky i vleky. Zadov myslí také na běžkaře a aktuálně je všech jedenáct tratí perfektně upravených.

Skiaréna Písek si také stále nevede vůbec špatně. I přes oteplení je svah ve výborné kondici a lyžování je zde podle provozovatelů velmi příjemné.