Válečná munice může ohrozit vaše bezpečí. Její věk roli nehraje!

UHLÍŘSKÉ JANOVICE – Pětačtyřicetiletý muž našel na svém pozemku munici z druhé světové války. Jednalo se o malorážkové střelivo v pásu. I velmi stará munice může ovšem být velmi nebezpečná a při neopatrné manipulaci explodovat. Naštěstí nálezce reagoval duchapřítomně a přivolal odbornou pomoc. Ta si s municí hravě poradila. 

Na pozemku v Mančicích u Uhlířských Janovic našel si třicet nábojů. Po příjezdu na místo hlídka policistů munici prohlédla, místo zajistila a po telefonické konzultaci přivolala pyrotechnika. “Přivolaný pyrotechnik na místě uvedl, že se jedná o nález jednoho kila malorážového střeliva v pásu z 2. světové války německé výroby. Munici zajistil a odvezl k likvidaci,” informovala tisková mluvčí Vendulka Marečková. Ke zranění osob ani majetku nedošlo.

Jak postupovat v případě nálezu munice? Je vhodné dodržet určitý postup, aby se minimalizovalo nebezpečí, protože i několik desítek let staré náboje, granáty a střely mohou při neopatrné manipulaci explodovat.

Jak se správně zachovat? Doporučujeme při nálezu věci, která tvarem a vzhledem odpovídá munici s předmětem nijak nemanipulovat. V blízkosti místa nálezu je vhodné umístit viditelné označení a ustoupit do vzdálenosti několika desítek až stovek metrů. Teprve poté zavolejte linku 158. Policistům sdělte své jméno a příjmení, co jste našli a co nejpřesněji lokalizujte místo, kde se nacházíte. Zůstaňte na místě do příjezdu policistů a k označenému místu nikoho nepouštějte.