Čtenáři pozor! Otevření nové knihovny je na spadnutí

PÍSEK – „Kniha bez příběhu je jako člověk bez duše.“ Tak praví citát amerického spisovatele Stephena Kinga. Příběh nový se však brzy začne odehrávat v čerstvě dostavěné knihovně v Písku. První knihu v nových prostorách si tak čtenáři budou moci půjčit již velmi brzy.

Nová knihovna vznikla rekonstrukcí budovy bývalé školy na Alšově náměstí a započata byla v květnu roku 2017. Občané města se tedy dočkají snoubení památkově chráněné budovy a moderního stylu. Podle projektu architekta Jana Svobody se zde odvážně mísí moderní design s původními prvky. Celá budova je díky výtahu bezbariérově upravená.

Částka vynaložená na přestavbu budovy činí 139 milionů korun. „Městu se podařilo na stavbu a část interiérového vybavení získat dotaci bezmála 14 milionů korun z integrovaného regionálního operačního programu,“ informuje starostka Eva Vanžurová.

„Po stavební stránce je už hotovo, teď ještě zbývá budovu zařídit,“ říká investiční technik města Rudolf Koraba. Slavnostní otevření je naplánováno na duben letošního roku. „Ještě předtím však chceme veřejnost, pokud možno zábavnou formou, zapojit i do samotného stěhování,“ nastiňuje nejbližší plány ředitel knihovny Roman Dub. Přestěhovat je totiž nutné přes sto tisíc knižních dokumentů.

Nová knihovna v Písku (zdroj mesto-pisek.cz)

Prostory budou sloužit nejen knihovně, ale centru vzdělávání. „Čím dál více jsou to místa pro vzájemná setkávání, kde se nabízí široké spektrum informací i způsobů, jak se k nim dostat. Samozřejmostí dnes musí být zajímavý program pro seberozvoj lidí všech věkových skupin a tomu odpovídající vybavení. Našim uživatelům bude k dispozici multifunkční vzdělávací sál, venkovní scéna i relaxační zóna a moderně vybavené učebny pro skupinovou i individuální výuku,“ doplňuje Roman Dub. Pro ty, co si ke čtení rádi vypijí šálek dobré kávy, bude v prostorách knihovny i kavárna s vnitřním a venkovním posezením.

„Písečáči se mají opravdu na co těšit. Dosud jsme tu měli jednu z nejstarších veřejných městských knihoven v Čechách. Naše nová knihovna bude patřit k nejmodernějším a určitě i k nejhezčím. Do památkově chráněné budovy, která byla léta nevyužívaná a chátrala, se na jaře vrátí život,“ uzavírá starostka.

Zdroj fotografií mesto-pisek.cz