Do kouřimského skanzenu v neděli dorazí tradiční masopust

KOUŘIM – Hned třikrát se otočí masopustní rej, který v neděli projde kouřimským skanzenem. Těšit se můžete na pestrobarevný průvod tradičních masek z Hlinecka, doprovázený hudbou a tancem. Vše bude provázeno povídáním o tom, jak to bývalo o masopustu dřív a až vám vytráví, dáte si zabijačku, koblihy a vše zapijete likéry z Kouřimi. 

Masopustní průvod doprovázený hudbou a tancem v podání národopisného souboru Kohoutek z Chrudimi obejde historická stavení muzea třikrát během dne a to v jedenáct hodin, v jednu a ve tři odpoledne. Průvod povede tradiční postava laufra práskajícího bičem. “Návštěvníci se dozví o tradicích masopustu a masopustních maskách, stolování, a dalších zvycích od muzejníků v dobovém oblečení v rolích hospodářů a hospodyní. Budou se smažit a ochutnávat koblihy z běžného i z hrachového těsta podle receptu ze sedmnáctého století, děti i dospělí si vyzkouší výrobu krepových růžiček, masopustních masek z papíru či výrobu malého vozembouchu,” láká všechny organizátor a ředitel vlašimského skanzenu. 

Konec masopustu je jedním ze základních projevů přechodových rituálů v lidovém prostředí spojených s koncem zimy, blížícím se začátkem jara a zahájením zemědělských prací. Je to jediný svátek předkřesťanského původu, rozšířený po celé Evropě, který v minulosti nebyl dodatečně spojen s žádným církevním svátkem, ale pouze se dobou svého konání váže k období těsně před začátkem předvelikonočního půstu.