Řidiči zpomalte! V Jihlavském tunelu se bude nově měřit rychlost

JIHLAVA – Jihlava našla pro kamerový systém úsekového měření z dálnice D1 nové využití, řidiče bude hlídat v Jihlavském tunelu. Zkušební provoz začal v tomto týdnu a nejpozději od 15. března přejde do ostrého provozu. Řidičům, kteří překročí šedesátku, hrozí pokuta tisíc korun.

„Policie České republiky vytipovala v Jihlavě pět míst, kam by se kamery mohly umístit. K finálnímu rozhodnutí vedla policii skutečnost, že v tunelech mají řidiči tendenci jezdit u středové čáry, což zvyšuje riziko nehody,“ řekl Ján Tinka, vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu.

Kamery budou v Jihlavském tunelu až do konce května, kdy se rozhodne, jestli na místě mohou zůstat dál nebo se umístí jinam. „Mezi dalšími vytipovanými místy je například konec Rantířovské nebo Sokolovská ulice. Další možností je také umístit kamery zpět na dálnici D1, a to na úsek mezi Velkým Beranovem a Měřínem,“ doplnil Ján Tinka.

Zakoupení kamerového systému stálo město dva miliony korun. Kvůli administrativě zaznamenaných informací magistrát města přijal čtyři nové zaměstnance. Město kamerový systém použilo zatím jenom na úseku dálnice D1 mezi exity 112 a 119.

„Kamery byly na dálnici měsíc a půl a zaznamenaly několik tisíc přestupků. Z toho bylo přibližně 40 procent řidičů ze zahraničí, od kterých je horší finanční vymahatelnost. Předpokládáme, že v Jihlavském tunelu tolik přestupků nezaznamenáme, přesto jsou zde prospěšné pro bezpečnost silničního provozu,“ dokončil Ján Tinka.

Foto: Město Jihlava