Visela z okna. Byl to zážitek jak z akčního filmu, říká záchranář

Poděkování za záchranu života dostal záchranář David Brabec po roce a půl Zdroj: Týdeník policie

RAKOVNÍK – Záchranáři nikdy předem nevědí, k jak závažnému případu zrovna vyjíždí. Často dostávají se do situací, kdy mají ve svých rukou život druhých. David Brabec ho měl doslova.

Pod vlivem extáze

„Měl to být obyčejný transport pacienta ze zdravotnického zařízení A do zdravotnického zařízení B,“ vzpomíná David Brabec, záchranář středočeské záchranky, který v říjnu 2017 přijel do rakovnické nemocnice spolu s kolegyní vyzvednout mladou pacientku. Ta den předtím skončila na interním oddělení nemocnice, kam byla převezena posádkou rychlou záchrankou. Mohly za to drogy. Její experiment s extází dopadl výrazně jinak, než si s přítelem představovali.

Ohrožovala sama sebe

I po noci strávené na nemocničním lůžku se projevovala zmateně, nedokázala se orientovat v místě ani čase. Slyšela hlasy, měla halucinace, a jak se ukázalo, byla v té chvíli sama sobě nebezpečná. Proto měla být přepravena do Psychiatrické nemocnice v Dobřanech.  Když David Brabec s kolegyní čekali na příjezd policejního doprovodu, aby si mohli pacientku oficiálně převzít, ta stále jen zmateně pochodovala chodbou.

Visela z okna ve třetím patře

„Něco mi říkalo, ať jsem jí radši nablízku,“ vzpomíná záchranář. Sotva jsem na to pomyslel, slečna zmerčila otevřené okno, rozběhla se a chtěla se vrhnout ven. Přiskočil jsem a vší silou ji rukama držel.  Visela víc než půlkou těla z okna. Z okna ve třetím patře!“ Nebylo v silách jednoho člověka dostat mladou ženu do bezpečí. David Brabec ji naštěstí udržel, než mu přispěchala pomoc. Společnými silami se pak podařilo vtáhnout ženu dovnitř.

Zachráněná se teď ozvala

„Byl to prostě zážitek jak z akčního filmu,“ vzpomíná a napůl žertuje záchranář David. Možná by ale už na tento případ zapomněl, kdyby mu minulý týden nepřišla krátká zpráva, která pohladila záchranářskou duši. „Zdravím, až dnes jsem se dozvěděla, kdo mě před rokem v říjnu chytil, když jsem málem v rakovnické nemocnici vyskočila z okna. Byl jste to Vy! Chtěla bych Vám moc poděkovat, protože kdybyste tam nebyl a Vaše reakce nebyla tak rychlá, bylo by asi po mně. Z celého srdce Vám moc děkuji!“

Konec dobrý, všechno dobrý

Záchranáři se pak od pacientky dozvěděli, že díky této zkušenosti zanechala všech „mladistvých nerozvážností“ a přestala mít chuť jakkoliv experimentovat s drogami. Za nějaký čas se stala maminkou holčičky a vede poklidný rodinný život.

Největší odměnou je pro záchranáře zachráněný život. Poděkování se jim příliš často nedostává. Naopak bývají často napadáni. Přitom pochvala nebo poděkování je pro ně jedním z největších povzbuzení do další záchrany lidských životů.