Liberecko je rájem filmařů. Které projekty získají dotace?

LIBERECKÝ KRAJ – Liberec respektive celý region se v posledních letech stal rájem filmařů. Točí se zde jak české filmy a seriály, tak tu natáčejí i zahraniční produkce.

Krajští radní se nyní zaměřili na filmové projekty, jež se svým obsahem dotýkají území regionu, a budou pečlivě vybírat, které z nich podpoří. V letošním roce to bude například dokumentární film o Jizerských horách, kriminální seriál o boji proti drogám či celovečerní film Poslední závod o příběhu Hanče a Vrbaty. Kraj na tyto projekty vyčlenil jeden milion korun.

Částkou 200 tisíc korun letos kraj podpoří celovečerní dokumentární film Jizerské hory, putování po fenoménech. Ten navazuje na stejný formát týkající se Krkonoš a diváci ho mohli vidět v České televizi, kde měl mimořádnou sledovanost. „V tomto případě se nejedná o to, že bychom chtěli podporou produkce zvýšit návštěvnost Jizerských hor, protože je v tuto chvíli považujeme za poměrně přetíženou lokalitu. Máme však zájem na tom, aby vznikl kvalitní dokument o našich horách,“ poznamenala radní pro kulturu Květa Vinklátová.

Podpora 200 tisíc korun půjde také kriminálnímu seriálu o boji Policie České republiky s drogovou mafií pod názvem Nelegál. Seriál je většinově financován Českou televizí a Státním fondem kinematografie a peníze obdrží také od některých měst v Libereckém kraji, ve kterých bude probíhat natáčení.

Dalším podpořeným filmem bude film režiséra Tomáše Hodana Poslední závod, který se odehrává v Krkonoších a představí příběh Bohumila Hanče a Václava Vrbaty. Liberecký kraj na něj přispěje částkou 400 tisíc korun. Současně se také jedná o podpoře dokumentárního filmu Rakoncaj.

„Vybrali jsme si filmové projekty, které se svým obsahem dotýkají našeho kraje. V posledních letech je populární tzv. „filmová turistika“. Návštěvníky zajímá, kde se natáčely filmy, které měli možnost vidět z filmového plátna, a kraje a města tak mají zájem, aby filmové produkce směřovaly svůj zájem právě k nim,“ uvedla radní Vinklátová.

Například příští středu 20. března můžete na liberecké radnici na Benešově náměstí absolvovat komentovanou prohlídku radnice „Po stopách filmů“. Během prohlídky uvidíte filmové proměny interiérů a dozvíte se zajímavosti z filmového zákulisí. Prohlídka začíná od 17 hodin a trvá hodinu.