Kvůli spalničkám je v karanténě 75 hasičů z Pardubického kraje

PARDUBICKÝ KRAJ – Desítky hasičů z Pardubického kraje jsou kvůli spalničkám v karanténě. S nakaženým člověkem byli na školení.

Z dvou stovek příslušníků sboru, kteří se školení zúčastnili, jich pětasedmdesát nemá dostatečně vysoké protilátky, proto musí zůstat z preventivních důvodů 21 dní v karanténě. Akceschopnost sboru ale podle tiskové mluvčí hasičů Venduly Horákové narušena není. Sbor je na podobné situace připravený a v krajním případě je možné povolat hasiče z jiných krajů.

„V karanténě jsou i civilní zaměstnanci, nejedná se tedy pouze o výjezdové hasiče,“ popsala mluvčí Horáková. Hasiči se s nakaženým setkali na školení. To, že má školitel spalničky, se ukázalo, až když u něj nemoc propukla. Na setkání byl bez příznaků. Karanténa hasičům skončí příští pondělí nebo úterý.

Jenom v Pardubickém kraji spalničkami od začátku letošního roku onemocnělo zhruba padesát lidí, v celé České republice to bylo 298 lidí. Odborníci epidemii spalniček v Česku spojují s klesající proočkovaností spojenou především s odmítáním očkování ze strany rodičů. Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, které mohou provázet závažné komplikace. Karanténa trvá 21 dní.

Foto: HZS Pardubického kraje