Během rekonstrukce městského plaveckého bazénu zůstane menší bazén v provozu

LIBEREC – Po dobu plánované rekonstrukce městského padesátimetrového plaveckého bazénu by mohl fungovat menší pětadvacetimetrový bazén. To je výsledek jednání pracovní skupiny pro řešení problematiky bazénů v Liberci, jejíž členové se byli podívat jak v městském plaveckém bazénu na Tržním náměstí, tak také v areálu bazénu na ZŠ Švermova.

„Překvapivou zprávou pro členy pracovní skupiny bylo, když jsme přišli s novou informací, že dokážeme během provádění rekonstrukce městského plaveckého bazénu zajistit v omezeném provozu plavání pro školy a sportovce, a to v menším 25metrovém bazénu. V minulosti totiž nikdo s tímto řešením nepřišel a nepočítal. Tím se zcela řeší problém zajištění školního a sportovního plavání s vynaložením relativně velmi nízkých nákladů,” řekl primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Na možnost oddělení provozu technologie pro velký a malý bazén se přišlo v lednu letošního roku. Bude samozřejmě potřeba určitých výdajů na přeložky kabeláží apod. Navíc v suterénu běží čtyři kogenerační jednotky, z nichž je tepelně napájeno například sousední nákupní centrum Albert a nedaleká Galerie Lázně. A provoz kogenerací je potřeba zajistit i během odstávky bazénu.

Bazén ZŠ Švermova

Členové pracovní skupiny se shodli na tom, že oddělený provoz menšího bazénu o délce 25 metrů je realizovatelný s tím, že z boku budovy bude zřízen dočasný vchod a z dětské sauny se udělají dočasně po dobu rekonstrukce šatny. Po rekonstrukci se vše vrátí do původního stavu. Pětadvacetimetrový bazén bude kvůli stavbě příčky a přeložkám sítí odstaven hned v úvodu rekonstrukce na velmi krátkou dobu, zhruba tří měsíců, ale potom už bude školám a sportovcům dostupný po celou dobu rekonstrukce. Suterén technologie se nebude takzvaně rekonstruovat, ale jen opravovat výměnou, což by mohlo mít také pozitivní vliv na cenu, protože některé části technologie nejsou tak zastaralé (např. technologie UV lamp) a ty mohou běžet v budoucnosti dále.

Projektanti zatím odhadují náklady upraveného řešení rekonstrukce bazénu na Tržním náměstí na 400 milionů Kč, což je téměř polovina původní ceny. Primátor chce ještě oslovit původní žijící projektanty bazénu, aby pomohli se supervizí projekčních prací a hlídáním projektované ceny. Město bude mít hotovou studii a zadání pro výběrové řízení na projektanta rekonstrukce a opravy na konci března letošního roku.

Podle primátora Zámečníka město nebude rekonstruovat bazén v Základní škole Švermova na Františkově. Na pracovní skupině byl představen záměr budování dalších kapacit plavání v areálu Sportparku Liberec (25m bazén s návazností na parkování, catering, fitness, wellness atd.), což by v případě ZŠ Švermova z důvodu omezeného prostoru školního bazénu být nemohlo.