Hendikepovaná sportovkyně dovezla zlatou z Dubaje

ŠUMPERK – Obrovský sportovní úspěch, setkání s královskou rodinou, nová přátelství a spoustu zážitků si dovezla Simona Gaborová z XV. světových letních her Speciální olympiády, které se letos konaly v polovině března ve Spojených arabských emirátech.

Setkání s královskou rodinou

Letošních her se zúčastnilo více než 7 500 sportovců ze 170 zemí. Česká výprava čítala 64 účastníků, kteří bojovali o cenné kovy v Abu Dhabí a Dubaji. „Atletiku reprezentovali pouze čtyři lidi z naší republiky, protože jsme dostali kvóty,“ vysvětlil trenér hendikepovaných sportovců z Centra pro osoby s mentálním postižením Pomněnka Jiří Kessler. Simona Gaborová jako jediná sportovkyně reprezentovala Olomoucký kraj.

„Medaile je vlastně třešnička na dortu. Pro tyto sportovce je úžasným zážitkem to, že se sejdou s ostatními sportovci a vůbec, že mohou cestovat letadlem do zahraničí do tak odlišné země,“ dodal trenér. K olympijskému ceremoniálu patří i všechny další atributy – příchod olympijské vlajky, sliby sportovců, trenérů, rozhodčích – ale především zapálení olympijského ohně.

Světové hry jsou největší letošní sportovní akcí, zároveň však mají i přesah do celospolečenského života. „Výprava se setkala i s tamní královskou rodinou. Členové byli přivítáni v paláci, jak se sluší a patří,“ řekla Lenka Ruta z Centra pro osoby s mentálním postižením Pomněnka.

Atleti s talismanem od Báry Špotákové

Samotná 45letá reprezentantka přiznala, že byla zklamaná za výsledek v hodu oštěpem. „Ale i tyto emoce ke sportu patří,“ podotkl trenér a dodal: „Rozhodně máme radost a jsme moc hrdí na tento sportovní úspěch.“