Památky na Vysočině po zimě ožijí, na výlet můžete vyrazit už zítra, 30. března

VYSOČINA – Poslední březnový víkend se otevřou brány čtyř památek, které na Vysočině spravuje Národní památkový ústav. Udělali jsme pro vás přehled a přinášíme nejžhavější novinky. Zkoukněte na co lákají a vydejte se na výlet třeba už tento víkend! Příjemnou změnou je, že rodinnou slevu využijete, i když máte pouze jedno dítko.

Zámek v Telči se pustí do náročných stavebních prací v rámci projektu IROP, náměšťský zámek do restaurování soch na vstupním mostě. Zámek Jaroměřice představí významné členy rodu Questenbergů sezónní výstavou Od pole válečného po objetí múz a hrad Lipnice poprvé zpřístupní část obnoveného 2. patra Thurnovského paláce a pokud jste milovníky alternativních kapel, užijete si kulturní novinku v podobě hudebního festivalu Hradní hraní.

„V loňském roce navštívilo památky na Vysočině něco málo přes 182 tisíc turistů. Rádi bychom si tento trend udrželi, proto i letos památky nabídnou bohatý kulturní program, včetně výstav, multižánrových koncertů i speciálních prohlídek, kterými chtějí oslovit co nejširší spektrum návštěvníků“, říká ředitel územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích Petr Pavelec. „Čeká nás zahájení stavební obnovy zámku Telč i instalace nové expozice na hradě Lipnici“, předestírá plány Petr Pavelec a doplňuje: „Do obnovy vysočinských památek investujeme 22, 2 milionů korun.“

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
Brány barokního zámku otevře kastelán Radim Petr v sobotu 30. března. Vybrat si můžete ze tří prohlídkových okruhů. Od května potom budou otevřené i hostinské pokoje s kuchyní, které doplní nová výstava s názvem Od pole válečného po objetí múz. Ta se bude zabývat působením nejvýznamnějšího rodu na jaroměřickém zámku Questenbergů a prostřednictvím výjimečných mobiliárních předmětů představí životní osudy jednotlivých členů. Výstava budete moci zhlédnout do října 2019. Od 3. do 17. srpna bude zámek hostit 21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského a od 4. do 18. srpna Sklářské dny na Vysočině, které seznámí s tradicí sklářství v tomto kraji i s výběrem toho nejlepšího ze současného sklářského designu.
Největší stavební akcí letošní sezóny bude stavba nového mostu přes Rokytnou v zámeckém parku a obnova lávky přes obtok divadelního ostrova.

Hrad Lipnice
Kamenný strážce Posázaví, hrad Lipnice se v letošní sezóně představí v netradiční, tedy večerní nebo noční době. Formou krátkých scének šermířská a divadelní společnost Sígři přiblíží historii hradu od jeho počátků až do současnosti. Na hrané prohlídky můžete zavítat během prázdninových měsíců (4., 5., 12, 13. a 26. července a 2., 3., 9. – 11. srpna). Milovníky alternativních hudebních skupin jistě nadchne festival na nádvoří Hradní hraní v čele se skupinou Tichá dohoda v sobotu 8. června.
Výšlap na hrad turistům zpříjemní nová přístupová cesta a upravené okolí. V letních měsících poprvé otevřou část obnoveného 2. patra Thurnovského paláce. První patro tohoto paláce dostane novou expozici, která bude nainstalovaná v průběhu podzimu, včetně velice zajímavé repliky kachlových kamen, staré divadelní opony, kočáru a dalších zajímavostí.

Zámek Náměšť nad Oslavou
Náměšť se návštěvníkům představí v novém „kabátě“. Na konci loňského roku tady dokončili dvouletý projekt na záchranu nejcennějších renesančních prvků architektury zámku, renesančního arkýře na jihovýchodním nároží paláce a bohatě zdobených arkád vnitřního nádvoří. Autentickou atmosféru umocní zprovozněná Neptunova fontána na vnitřním nádvoří. Své obnovy se letos dočkají i barokní plastiky na vstupním mostě do zámku.
Po celou sezónu si můžete vybrat ze dvou základních prohlídkových tras. Okruh Reprezentační prostory obohatí nové mobiliární předměty. Vaši pozornost si zaslouží nově získaná tapiserie Athéna a Arachné utkaná v 2. polovině 17. století ve francouzské manufaktuře v Aubussonu, kterou Národní památkový ústav zakoupil za 960 tisíc korun, aby doplnila unikátní náměšťskou kolekci.
Výběrová trasa Královský apartmán v prostorách horního poschodí zámku bude přístupná pouze o víkendech a státních svátcích v červenci až říjnu. Okruh doplní výstava o svatbě posledních soukromých majitelů Jindřicha Haugwitze a Alice Károlyi. Budete moci prožít svatební den spolu se šlechtickým párem prostřednictvím unikátního filmu z roku 1930 a řady fotografií a dobových dokumentů.
Zámek bude i letos žít hudbou. Již 34. ročník letního multižánrového kulturního festivalu Folkové prázdniny nabídne od 27. července do 3. srpna řadu koncertů včetně nočních, divadelních představení a tvůrčích dílen. Hudební sezóna vyvrcholí koncertem barokní duchovní hudby v podání pražského souboru Collegium Marianum 21. září.

Zámek Telč
Přestože se telčský zámek chystá na zahájení stavebních prací v rámci dotačního projektu IROP, který přinese komplexní obnovu objektu a prohlídkových tras včetně nového zámeckého informačního centra, muzea a instalovaného depozitáře v bývalém pivovaru, památka zůstane přístupná bez omezení. Chybět nebudou ani tradiční kulturní akce, jako je velikonoční jarmark Sdílení (20. dubna), řemeslné trhy (5. – 7. července), pohádková neděle (9. června), prohlídky v podání žáků základních škol v první polovině června. Zámecké nádvoří bude na přelomu července a srpna hostit oblíbený hudební festival Prázdniny v Telči (26. července – 11. srpna). Velkým lákadlem bude koncert Michala Davida v zámeckém parku 7. června. V letošní sezóně se nepočítá s nočními a dětskými prohlídkami.

Foto: NPÚ (hrad Lipnice nad Sázavou)