Prevence je důležitá. Zejména, když jde o zrak

PROSTĚJOV – Zrádnost některých nemocí spočívá v tom, že nebolí a nepůsobí potíže. Takový je glaukom neboli zelený zákal, který je druhou nejčastější příčinou slepoty na světě. Jeho včasný záchyt i úspěšnou léčbu proto může zajistit jedině preventivní vyšetření nitroočního tlaku.

A právě to bude zdarma nabízet všem zájemcům Nemocnice Prostějov v rámci Dne prevence zeleného zákalu a Dne otevřených dveří očního oddělení, který proběhne v pondělí 1. dubna.

Vyšetření je bezbolestné

„Hlavní příčinou vzniku glaukomu je zvýšený nitrooční tlak, který je možné zjistit pomocí několikaminutového vyšetření. Řada lidí má už jen z této prohlídky obavy, což je ale úplně zbytečné. Vyšetření je zcela bezbolestné a může odhalit začínající zákal ještě ve fázi, kdy jej lze léčit a zrak zachránit,“ vysvětluje vrchní sestra očního oddělení Nemocnice Prostějov Martina Pevná s tím, že pokud prvotní vyšetření nitroočního tlaku prokáže odchylku od normy, bude pacient objednán k dalším odborným vyšetřením.

Na oční oddělení mohou zájemci přijít do Nemocnice Prostějov v pondělí 1. dubna od 10 do 14 hodin. Kromě preventivního vyšetření nitroočního tlaku nabídne i prohlídku oddělení, osvětu týkající se prevence, metod diagnostiky, příznaků i léčby zeleného zákalu, konzultace či prezentaci očních kapek.