Letectví patří k hlavním pilířům podnikání Ray Service

Dodávají kabelové svazky největším světovým výrobcům letadel, pro americký Boeing i evropský Airbus. Pro Boeing své produkty vyrábějí jako přímý dodavatel. Toto výsadní postavení mají jako jedna z mála firem v České republice. Společnost Ray Service, český producent kabelových svazků, elektromechanických sestav a elektronických zařízení, si v letectví za téměř 25 let existence vybudovala velmi silné postavení. „Dnes už prakticky každá letecká firma, která se obrací na Českou republiku a chce tady něco řešit v rámci elektroniky, skončí dříve nebo později u nás,“ říká Petr Gabriel, zakladatel společnosti Ray Service. K letectví má blízko, sám je bývalý pilot. Dodnes při pracovních cestách na obchodní schůzky či veletrhy svůj pilotní průkaz využívá. Letectví se v Ray Service věnuje celá divize a tento segment vytváří třetinu ročního obratu firmy ze Starého Města u Uherského Hradiště. Kromě zmíněných světových výrobců Boeing a Airbus dodává Ray Service své produkty i domácím výrobcům jako je GE Aviation Czech, Aero Vodochody či kunovická Aircraft Industries.

Od subdodávek po konečné produkty

„GE Aviation Czech je pro nás mimořádně významným zákazníkem. V případě kabeláže pro její turbovrtulové motory zajišťujeme také vývoj. Veškeré motory, které GE Aviation v České republice nyní vyrábí, jsou vybaveny našimi kabelovými svazky,“ říká Pavel Trubačík, manažer pro rozvoj obchodu společnosti Ray Service. Také tato zakázka demonstruje vývoj, jímž přední výrobce kabelových svazků prochází.U zákazníků uspěl Ray Service díky kvalitě své produkce. V posledních letech se ale stále více zaměřuje na konečné produkty, čímž firma navyšuje přidanou hodnotu své výroby. „Pro letectví už neděláme jen kabeláž. Na tu sice zatím stále připadá šedesát až sedmdesát procent našich leteckých aktivit, ale zbylou část už tvoří složitější produkty. Kompletně například vyrábíme ovladač klapek a boxy pro autopiloty pro dopravní letouny Airbus A320,“ říká Jakub Gabriel, ředitel společnosti.

Letectví vnímá Ray Service jako velmi perspektivní oblast, a proto se na rozvoj této divize soustředí i do budoucna. Slova Jakuba Gabriela o složitějších produktech přesně ilustrují pohled na produktové portfolio divize Aerospace. Kromě propojovacích kabelů a kabelových svazků pro motory firma vyrábí elektromechanické sestavy řídících panelů, testery palubního napájení letadel či zmíněné řídící jednotky pro ovládání klapek.

Úspěšné zavedení bezpapírové výroby

Ray Service prošel v posledních letech značným vývojem. Po přestěhování do nových prostor prudce narostl počet zaměstnanců firmy až na dnešních 250, obrat se zvyšuje průběžně i díky zvyšující se přidané hodnotě produkce. Zejména v letectví se přísně dbá také na kvalitu a ta již neodmyslitelně patří k DNA společnosti. „Zákazníci stále jezdí kontrolovat, zda náš systém řízení jakosti plně vyhovuje jejich požadavkům.

Marek Malůšek © 2019

Nám se ovšem podařilo sloučit reálný život se systémem. Nepředvádíme systém řízení jakosti na požádání, při naší každodenní činnosti se jím řídíme,“ zdůrazňuje Petr Gabriel.

Růst firmy podpořil též přechod na Průmysl 4.0. Každý mechanik ve výrobě má dnes na svém pracovišti tablet, na němž má k dispozici veškerou dokumentaci k dílu, který vyrábí, a zadává do něj veškeré provedené úkony. Eviduje ale také třeba přestávky a prostoje, na tabletu vidí on-line mzdu, která mu za odvedenou práci náleží. Vedoucí pracovníci mohou sledovat on-line, jak výroba postupuje a přizpůsobovat tomu své další kroky. Když v minulém roce zavedl Ray Service Průmysl 4.0 i do skladů, dosáhl plné digitalizace výroby i přesto, že produkce kabelových svazků je spíše rukodělnou činností. Výsledkem investice je další nárůst produktivity práce a odstranění neproduktivních časů.

Další expanze? Šance se rýsují v Indii, Saudské Arábii, Japonsku i v Číně

Díky bezpapírové výrobě se může Ray Service směle poohlížet po nových trzích. Divize Aerospace vidí potenciál například v Japonsku, kde se formuje síť dodavatelů pro plánovaný letoun Mitsubishi Regional Jet, a firma ze Starého Města chce být u toho. Kromě toho Ray Service zřídil kancelář v Číně, kde se poohlíží po příležitostech. Ve společném podniku v Indii pracuje prvních 20 mechaniků.

Kromě divize Aerospace se Ray Service věnuje též výrobě kabelových svazků a dalších produktů pro pozemní vojenskou techniku, pozici silného dodavatele pro závodní týmy má též divize Motorsport, která mimo jiné intenzivně spolupracuje s týmem Škoda Motorsport.

Ray Service má v regionu pověst atraktivního zaměstnavatele. Firma drží ranní směnu, pracovníci ve výrobě ocení moderní, čisté a nehlučné prostředí.

Marek Malůšek © 2019

Mezi vítané benefity patří například obědy a káva zdarma, možnost čerpat benefity z Cafeterie Sodexo, společnost dbá na rozvoj svých zaměstnanců napříč profesemi. Proto není divu, že v roce 2017 získal Ray Service prestižní ocenění Firma roku Zlínského kraje. Z původně malé firmy spoluzaložené v roce 1994 Petrem Gabrielem se stal významný hráč v oblasti výroby kabelových svazků a návazných produktů. Firma si při svém řízeném růstu zachovala rodinnou atmosféru a jejího zakladatele Petra Gabriela může těšit i skutečnost, že se mu podařilo do řízení společnosti zapojit oba své syny.