Spalničky útočí! Na kolikátém místě v epidemii jsou východní Čechy?

PARDUBICKÝ KRAJ – V celé České republice bylo od počátku letošního roku diagnostikováno přes 400 případů nákazou spalničkami. Hygienici evidují od začátku roku v Pardubickém kraji 55 osob s tímto onemocněním, což řadí kraj na čtvrté místo v rámci republiky. Poslední diagnostikovaný případ v kraji je z minulého čtvrtka. Podle informace hygieniků budou počty nakažených do konce roku narůstat.

Celkem onemocnělo 31 mužů a 24 žen. Nejvyšší výskyt onemocnění byl zaznamenán v okrese Pardubice, a to u třiceti lidí. V Ústí nad Orlicí to je 13 případů, v Chrudimi devět a na Svitavsku tři případy onemocnění. Hospitalizováno v kraji bylo 34 nemocných. Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce, velmi snadno se šíří vzdušnou cestou; k přenosu dochází kapénkami od nemocných osob, vzácně i vzduchem nebo bezprostředně kontaminovanými předměty. Z hlediska prevence onemocnění spalničkami je nejúčinnější ochranou očkování. To je účinné i v případě, že se podaří aplikovat do 72 hodin od prvního kontaktu s nemocným člověkem.

Dlouhou dobu byla tato nemoc díky očkování téměř neznámá i pro samotné lékaře, jelikož se takřka nevyskytovala. Proto je často velmi složité spalničky rozpoznat. Na počátku se projevují respiračními problémy, kašlem, rýmou či zánětem spojivek. Za nárůstem případů stojí také debaty o tom, zda děti očkovat, či nikoliv. U mladších ročníků se tak snižuje poměr proočkovanosti oproti dříve narozeným. Povinné očkování bylo zahájeno v roce 1969, přičemž postupně nabíhalo dvoufázové očkování. Rizikové jsou proto ročníky narození 1970 až 1979, u kterých se předpokládala pouze jedna vakcína. Starší ročníky jsou takzvaně přirozeně promořené, jelikož tito lidé povětšinou prodělali spalničky v dětství. Před zahájením povinného očkování se jednalo až o 25 tisíc případů ročně.

Česká republika se na konci šedesátých let přihlásila k eliminaci spalniček, a proto se dlouhou dobu toto onemocnění v naší zemi nevyskytovalo. Pouze v 90. letech byla evidována menší epidemie v Jihomoravském kraji a v roce 2014 byl zavlečen případ spalniček z Indie. Spalničky mají vysoký index nakažlivosti. Z jednoho případu může být až 18 nemocných, zatímco u chřipky se jedná o přibližně šest. „Pokud vezmeme případ našeho kraje, tak krajští hygienici udávají, že při 55 evidovaných nakažených bylo exponováno až 835 lidí,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Ilustrační foto