Melanom postihuje stále více lidí! Přijďte na vyšetření zdarma

OLOMOUC – Jde o nejzhoubnější kožní nádor, jehož výskyt se za poslední tři desetiletí zvýšil o čtyři sta procent. Doslova na vlastní kůži se s tímto kožním nádorem seznámí tisíce Čechů ročně. Příčinou je genetika i vystavování se slunečním paprskům.

Právě Den melanomu, který v olomoucké Poliklinice AGEL proběhne 15. dubna, má za cíl veřejnost upozornit na nebezpečí výskytu rakoviny kůže a apelovat na prevenci.

Loni v rámci Dne melanomu využilo možnosti vyšetřit svou kůži osm desítek návštěvníků, u čtyř z nich byl zachycen kožní nádor. „V 70 procentech vzniká melanom na zdravé kůži nově, ve 30 procentech pak v névu, tedy znaménku,“ vedla Blanka Žuffová – Kunčová z kožní ambulance Polikliniky AGEL Olomouc.

Melanom lze velmi snadno a spolehlivě odhalit, v počátečních fázích i vysoce úspěšně léčit. „Zásadní je však prevence a včasná diagnostika, kterou mnozí lidé podceňují nebo odkládají,“ apelovala dermatoložka. Na pozoru před vznikem kožních nádorů by se měly mít především ženy ve věku 10-29 let, které často podléhají trendu opálené kůže, ale také muži nad 50 let, kteří podle statistik podceňují riziko kožní rakoviny.

Možnost nechat si zdarma vyšetřit svou kůži budou mít lidé z Olomoucka právě 15. dubna. Poradit se a prokonzultovat své problémy přímo s odborníkem budou moci návštěvníci kožní ambulance od 10 do 12 hodin a od 13 do 15 hodin.