Polské kuřecí maso se salmonelou se dostalo do dvou provozoven v Pardubicích

PARDUBICE – Státní veterinární správa upozorňuje, že se na českém trhu objevila zásilka kuřecího masa z Polska, v níž vyšetření prokázalo bakterie salmonely. Jedná se o 240 kilogramů chlazených kuřecích čtvrtek. Maso bylo od příjemce zásilky z Březhradu v Hradci Králové distribuováno do stravovacích zařízení v Pardubicích.

Od firmy Drůbeží ráj z Březhradu, která je pouze příjemcem kuřecího masa z Polska, směřovala zásilka ke dvěma subjektům do Pardubic. Takřka 100 kg masa bylo zpracováno do pokrmů v provozovně Mix Grill firmy Panda T-P a 15 kg v restauraci Cactus společnosti FA ARIMEX – Cactus. Obě provozovny sídlí v AFI Palace Pardubice. Přibližně polovinu masa, která byla v restauracích zamražena, se podařilo dohledat a bude neškodně zlikvidována v asanačním podniku. Zbytek masa z 240 kilogramové šarže byl využit k jiným účelům než k lidské spotřebě.

„Vzhledem k tomu, že se jedná v obou případech o stravovací zařízení, kde lze předpokládat, že zbylé kuřecí maso prošlo dostatečnou tepelnou úpravou, riziko nákazy spotřebitelů by mělo být minimální,“ uvedl tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

V tuto chvíli nemá Státní veterinární správa žádnou informaci o tom, že by v souvislosti s konzumací uvedeného masa měl někdo ze spotřebitelů zdravotní problémy. „Při dostatečné tepelné úpravě masa a dodržení základních hygienických pravidel je riziko nákazy spotřebitele minimální. Salmonely jsou likvidovány již při tepelné úpravě na 70 °C po dobu 10 minut, nebo ekvivalentním systémem (vyšší teplota kratší dobu, nižší teplota delší dobu),“ informoval mluvčí Vorlíček.

Druhý případ zásilky 300 kg kuřecích prsních řízků, která z Březhradu přišla do skladu firmy Bidfood v Chlumci nad Cidlinou, veterinární správa v tuto chvíli došetřuje. Veterinární správa rovněž informovala o nálezech salmonel v mase polské dozorové orgány prostřednictvím systému rychlého varování RASFF. Kuřecí čtvrtky objevené v Pardubicích pocházely od polské firmy F.H.U. KUBEX Krystyna Kubiak, Jelenia Góra.