Cizinec, který převážel migranty včetně dětí, skončil ve vazbě

VYSOČINA – Převaděč, který se snažil ve čtvrtek přes Českou republiku převézt ve skrýši v dodávce třináct cizinců, skončil v sobotu 13. dubna ve vazbě. Policisté ho od žďárského soudu převezli do vazební věznice v Brně. Může dostat až pět let za mřížemi.

Ve čtvrtek 11. dubna kolem 9.00 ráno zastavila cizinecká policie na 162. km dálnice D1 ve směru na Prahu dodávku s mezinárodní registrační značkou Velké Británie. „Při kontrole dodávky policisté zjistili, že uvnitř se za falešnou přepážkou ukrývalo celkem třináct běženců – deset dospělých osob a tři malé děti,“ informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Lidé byli bez dokladů, které by prokazovaly jejich totožnost, neměli ani dokumenty, které by je opravňovaly k legálnímu pobytu na území Česka. Dodávku policisté zastavili v rámci policejní akce, která byla zaměřená na odhalování nelegálního pobytu cizinců na našem území.

Policisté při dalším prověřování zjistili, že migranti pocházejí z Irácké republiky. Šest cizinců včetně tří malých dětí bylo eskortováno na bývalý hraniční přechod Starý Hrozenkov, kde si cizince k dalšímu opatření převzali kolegové ze Slovenska. Pět cizinců skončilo v Záchytném zařízení pro cizince ve Vyšních Lhotách a dva v Bělé Jezové, protože to vypadá, že se jedná o cizince, kteří jsou už žadatelé o mezinárodní ochranu v jiné zemi Evropské unie. „Pokud se potvrdí uvedené podezření, budou předáni do země, ve které o mezinárodní ochranu požádali,“ doplnila Dana Čírtková.

Pětatřicetiletý řidič dodávky z Lotyšska čelí podezření ze spáchání trestného činu. Podle policie zřejmě někde na území Rumunska naložil cizince do dodávky, s cílem nelegálně je přepravit přes Česko až do Velké Británie. Pokud se jeho vina prokáže, hrozí mu až pět let za mřížemi.