Kuchyně našich babiček má ve školních jídelnách úspěch

PARDUBICKÝ KRAJ – Projekt Pardubického kraje Kuchyně našich babiček, díky kterému se ve školních jídelnách kraje vaří obědy podle starých receptur a zároveň dle současných moderních trendů a výživových doporučení, pokračoval tentokrát v Odborném učilišti Chroustovice na Chrudimsku.

„V rámci tohoto projektu chceme ukázat, že naše školní jídelny vaří chutně, moderně a zdravě. Hledáme staré receptury, využíváme krajové speciality. Žáci našich škol uvidí, že je lépe se stravovat ve školních jídelnách, a nebudou využívat různé fastfoody. Chceme je přesvědčit, že i ve školní jídelně, s dodržením tzv. spotřebního koše, se dá vařit zdravě a chutně,“ uvedl radní Pardubického kraje Bohumil Bernášek

Při přípravě pokrmů se dodržují výživová doporučení, jako je třeba omezování cukru a soli, správný výběr tuků nebo dostatek ovoce a zeleniny. Vaří se z nutričně bohatých a čerstvých surovin z lokálních zdrojů a dbá se zároveň také na to, aby byly pokrmy pro žáky atraktivní. Dětem i zaměstnancům Odborného učiliště oběd podle reakcí a vrácených prázdných talířů velmi chutnal.

Radní Bernášek se rozhodl s kolegy také zapojit do samotné přípravy jídel podle těchto receptur. „Zkusili jsme si, že je to velmi náročná práce a přeji všem kuchařům, kuchařkám a personálu našich školních kuchyní, aby se dočkali toho dlouho slibovaného zvýšení platu,“ konstatoval radní.

Menu pro Odborné učiliště Chroustovice připravil Oldřich Szedlák, hlavní kuchař projektu. „Vařili jsme fazolovou polévku s bylinkami, která byla zahuštěna bramborovým pyré. Výhodou bylo, že jsme nemuseli použít mouku. Dále jsme připravovali vepřová líčka na zelenině, která se upečou na svíčkovém základu, zelenina se mixuje se smetanou, opět bez mouky. K tomu jsme podávali pečené brambory se semínky, s rozmarýnem, hlávkový salát s ředkvičkami, mrkví a zakysanou smetanou a nakonec byl moučník makovec s hruškami,“ popsal obědové menu šéfkuchař Szedlák.