Mrtvé k životu přiváděla, slepcům zrak navracela


Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /data/web/virtuals/3737/virtual/www/wp-content/themes/mh-magazine/includes/mh-custom-functions.php on line 392

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/3737/virtual/www/wp-content/themes/mh-magazine/includes/mh-custom-functions.php on line 394

Warning: Attempt to read property "post_title" on null in /data/web/virtuals/3737/virtual/www/wp-content/themes/mh-magazine/includes/mh-custom-functions.php on line 394

V dnešní době nemůžeme s jistotou říci, kde končí pravda o jejích činech a kde začíná legenda, ani jednoznačně prozkoumat její zázračné skutky. Osobnost této ženy má ale význam přesahující hranice času i konfese. Jedná se o sv. Zdislavu z Lemberka. Samotný Lemberk je ostatně stále branou do světa zázraků a tajemných úkazů. Říká se třeba, že v zámecké kapli se někdy zčistajasna rozezní varhany…

Zdislavin život

Rod Lemberků se těšil ve 13. století panovnické přízni – pro nás je ovšem důležité, že Havel z Lemberka si vzal za manželku Zdislavu z Křižanova, která se narodila pravděpodobně roku 1220 v Křižanově na Moravě. Jako velmi mladá se vdala – to dosvědčuje i počet dětí, které se stihly narodit do její brzké smrti – byly čtyři. Zdislava s manželem založili, krátce po roce 1250, klášter v Jablonném v Podještědí pro řád sv. Dominika. Zdislava poté založila i špitál.

Zdislavino manželství je objektem mnoha spekulací. Barokní legendistika pojala manžela Havla jako surovce, který nepřál milosrdenství své ženy. Zdá se, že mu legenda uškodila neprávem – těžko by totiž mohla Zdislava bez souhlasu manžela disponovat takovým množstvím peněz, kterých bylo třeba pro založení kláštera a špitálu.

Legendy či fakta?

Postupně se rozšířila zpráva, že paní Zdislava uzdravuje lidi a Jablonné se začalo plnit nemocnými. Zvěsti o jejím milosrdenství, dobročinnosti a léčitelství se rozšířily po celé zemi. Měla uzdravovat slepé, malomocné a dokonce křísit mrtvé! Co to bylo za sílu, kterou tato žena vládla?

Zdislava pak vedla velmi vyčerpávající život a zemřela mladá roku 1252 na hradě Lemberku – tedy asi v třiatřiceti letech! Příčina smrti nebyla odhalena ani po důkladném antropologickém výzkumu jejích ostatků.

Proces svatořečení

V době, kdy se o ní psalo v Dalimilově kronice, uplynulo od Zdislaviny smrti asi padesát let. Její činnost měla tedy ohlas již velmi brzy, její kult možná vznikal už za jejího života.

Proč ale kronikáři dalších století její postavu nezmiňují? Její kult se obnovil až v 16. století, plné rozšíření kultu ale nastalo až v 19. století. Proces usilující o její prohlášení za svatou byl završen až 21. května 1995, kdy byla v Olomouci papežem Janem Pavlem II. svatořečena.

Zázračný pramen a záhady baziliky

Hovoří se o tom, že k léčení využívala Zdislava také pramen vytékající ze svahu pod Lemberkem. I v současnost jsou někteří lidé přesvědčeni, že jim zdejší voda, jejíž pramen prý nikdy nezamrzá, pomohla k uzdravení. Další zase míní, že léčivá moc pramene je umocněna kaplí Nejsvětější trojice, která stojí nad studánkou a jejíž střecha prý jako magnet přitahuje pozitivní síly z celého okolí.

Poněkud záhadná je barokní bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném, která se nachází v areálu zdejšího dominikánského kláštera. Milovníky tajemna přitahují hlavně rozsáhlé katakomby, které se prý rozkládají ve třech podlažích a mají sahat až do hloubky 39 metrů pod podlahou kostela. Zdislavin hrob se nachází v nejvyšším patře katakomb, v kryptě pod jedním z oltářů.

Dvě spodní patra, známá především z kronik a svědectví pamětníků, jsou zaplavena vodou. Podle pověstí je tu ukryt nacistický archiv a poklady… To už je ale jiný příběh.