Májové svatby. Ano či ne? V jihočeské metropoli mají jasno

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JIŽNÍ ČECHY – Máj je lásky čas, vždyť přece tento měsíc začínáme polibkem pod rozkvetlou třešní. Proč tedy v květnu bývá nejméně uzavřených manželství? Květnové svatby jsou spojovány s mnoha pověrami. Tou zřejmě nejrozšířenější je například: „Svatba v máji, do roka na máry.“

Dnes již pravděpodobně většina z nás těmto pověrám nevěří. Důkazem toho je například zvyšující se počet uzavřených manželství v krajské metropoli. Podle sdělení matričního úřadu je letos zamluveno zatím 29 májových svateb. A to je květen teprve na svém počátku.

„Oddávám už několik let, statistiku snoubenců si sice nevedu, ale myslím, že se jedná o stovky novomanželů. K obřadu přistupuji svátečně, protože takovou událost lidé absolvují poprvé a někdy i naposledy a já se snažím jim tento slavnostní vstup do společného života zpříjemnit. Pokud se člověk ujme role oddávajícího, měl by vládnout jistou mírou empatie, aby se dokázal vcítit do mysli snoubenců. Oddávám rád, občas to patří k tomu nejlepšímu, co se v pozici představitele města může odehrát,“ říká náměstek primátora Ivo Moravec.

Počet májových svateb podle matriky krajského města narůstá. Pro srovnání třeba v roce 2006 zde uzavřely v tomto měsíci svůj sňatek pouze tři páry, v roce 2008 už jich bylo osmnáct a v roce 2013 třináct. Nejoblíbenějšími měsíci pro svatební obřady zůstávají v Českých Budějovicích ty od června do září, ale třeba i duben.