Policisté pomohli při náročné záchraně lidského života

BRNO – Hlídka policie v Brně byla přivolána k muži v bezvědomí. Při resuscitaci policisté zahájili srdeční masáž a použili automatizovaný externí defibrilátor.

Před několika dny zastavil hlídku policistů v Brně na ulici Milady Horákové mladý muž a přivedl je k automobilu, ve kterém ležel jeho dvaapadesátiletý řidič v bezvědomí. Muž lapal po dechu a nereagoval na žádné podněty. „Policisté dle rad operátorky na tísňové lince 155 vytáhli muže z vozidla a zahájili srdeční masáž, pro další resuscitaci se rozhodli použít i automatizovaný externí defibrilátor. Po připevnění elektrod přístroj doporučil výboj,“ uvedl policejní mluvčí David Chaloupka. Na místě pomáhal i příslušník hasičského záchranného sboru, který zrovna procházel kolem.

Muže si od policistů převzala lékařská posádka záchranné zdravotnické služby. Podaný výboj sice přispěl k obnovení oběhu, ale protože opět došlo k fibrilaci komor, bylo třeba znovu resuscitovat. Obnovení oběhu pak už bylo stabilní. „U postiženého se společnými silami podařilo obnovit životní funkce a záchranáři jej mohli převézt k dalšímu ošetření do nemocnice,“ doplnil Chaloupka.

Tento zásah opět potvrdil, jak je důležité, že hlídky policie mají k dispozici systém „First responder s AED“. Nebýt jejich včasné pomoci, možná by řidič neměl šanci na návrat do života. Všem zachráncům už poděkovala jeho partnerka. V dopise adresovaném jihomoravskému policejnímu řediteli uvedla: „Svým chováním v podstatě zachránili život mému partnerovi a tatínkovi našich dětí“.