Nebezpečná hračka z Číny ohrožuje zdraví vašich dětí

PLZEŇSKÝ KRAJ – Není to bohužel nic výjimečného, že se na našem trhu objevují i výrobky, které jsou zdraví škodlivé. Problém je o to horší, pokud se jedná o hračky, které jsou určené pro malé děti.

Patří k nim i tyto panenky. Ty dle vyjádření Krajské hygienické stanice v Plzni obsahují nebezpečné látky (DEHP), které se při hře mohou dostat do kontaktu s ústy a kůží dítěte, přecházet do slin, ulpívat na rtech a sliznici a v neposlední řadě hrozí jejich konzumace společně se slinami. Mohou způsobit vývojové vady reprodukčních orgánů.

Popis výrobku:

Plastová panenka je vysoká asi 27 cm, s dlouhými vlasy a barevnými šaty s lesklými flitry. Hračka je balena v papírovém kartonu s plastovým blistrem. Na obalu se nachází anglické texty Girl Fashion, Beautiful Girl, obrázek hlavy indické tanečnice, obrázky květin a srdíček a barevné siluety ženy, symbol o nevhodnosti výrobku pro děti do 3 let (3+), údaj o zemi původu. Dále tam najdete tvrzení, že výrobek byl vyroben dle mezinárodních norem, kód NO.801, symbol Zeleného bodu, recyklační symbol, označení shody CE a upozornění ohledně nevhodnosti výrobku pro děti do 3 let z důvodu nebezpečí udušení kvůli obsahu malých částic (vyjádřeno také piktogramem).

Na bílé dolepené etiketě je uveden chybný český text identifikující výrobek, kód ITEM NO: BB-L 127 1-25, EAN, údaj o zemi původu, o distributorovi, symbol Zeleného bodu, recyklační symbol, označení shody CE, upozornění ohledně nevhodnosti výrobku pro děti do 3 let z důvodu obsahu malých částic (vyjádřeno piktogramem) a symbol nabádající k šetrnému vztahu k životnímu prostředí (piktogram „basketbalisty“).