Plyšové slípky vyráží na tour. Zastaví se i v Olomouckém kraji

OLOMOUCKÝ KRAJ – Jmenuje se Freeda a přináší poselství o utrpení slepic v klecích. Jejím patronem je český rapper Rest. Po republice takto bude cestovat celkem sedm slepic. Procestují přes sto měst a obcí.

Akci nazvanou Slepičí tour organizuje spolek OBRAZ a jejím cílem je podpořit snahu o legislativní zákaz klecových chovů. Princip Slepičí tour je jednoduchý. Vše začalo u celebrit, kterým není utrpení zvířat lhostejné. Známé osobnosti – například herečka Patricie Solaříková, zpěvačka Ewa Farna nebo rapper Rest – se plyšových slepic ujaly, pojmenovaly je a vytvořily jim osobitou vizáž, aby tak ukázaly, že legislativní zákaz podporují. Freedu, která putuje právě po Olomouckém kraji, vyzdobil český rapper Rest.

„Moc rád jsem podpořil Slepičí tour. Svoji plyšovou slepici jsem pojmenoval Freeda, aby symbolizovala svobodu, kterou si zaslouží všechna zvířata. Jde o zrušení velkochovů slepic, které „žijí“ v klecích a jen snášejí vejce. Nikdy v podstatě nechodily po trávě a neviděly nic než klec. To není život,“ uvedl Rest důvody, proč se rozhodl podpořit Slepičí tour.

Celebritami upravené plyšové hrdinky budou za pomoci dobrovolníků a aktivistů cestovat z města do města a vyprávět hrůzné příběhy zažité v klecových chovech. Každá z nich symbolicky zastupuje miliony dalších, které se nemohou v přeplněných klecích ani pořádně proběhnout, natož procestovat republiku. Dobrovolníci se budou na podporu zákazu klecových chovů se slepičkou fotit u dominant svých měst, podepisovat petice a zapojovat do akce další lidi. Fotky budou sdílet jednotlivé slepičí hrdinky na svých instagramových profilech.

„Slepice v klecových chovech zažívají peklo. Celý svůj život stráví namačkané v drátěné kleci, ze které není úniku. Mnozí politici tvrdí, že to nikoho mimo Prahu nezajímá. Chceme je vyvést z omylu a ukázat, že Čechům ze všech koutů země na zvířatech záleží a jsou soucitní stejně jako lidé v Německu a Rakousku. Tam už tento krutý způsob chovu zakázali,“ říká Jana Menčíková, místopředsedkyně spolku OBRAZ.

Města, obce a dobrovolnice, provázející Freedu v Olomouckém kraji:

Jeseník 31. 5. 2019 Veronika Ptáčková
Branná 31. 5. 2019 Veronika Ptáčková
Šumperk 1. 6. 2019 Regina Růžičková
Zábřeh 2. 6. 2019 Zdeňka Sittová
Mohelnice 3. 6. 2019 Miroslava Neoralová
Uničov 4. 6. 2019 Veronika Pospíšilová
Olomouc 5. 6. 2019 Alžběta Skládalová
Lipník nad Bečvou 6. 6. 2019 Lenka Melčová
Přerov 6. 6. 2019 Lenka Melčová
Prostějov 7. 6. 2019 Lucie Juřenová