Nový přístroj umožňuje naprosto přesné vyšetření očí

PŘEROV – Pacienty očního oddělení v Nemocnici Přerov čeká komfortnější vyšetření. Tamní oddělení získalo nový elektronický přístroj pro snímání obrazu sítnice a duhovky oka.

„Vysoce přesná optika digitální kamery Canon CX-1 a lepší rozlišení umožňují vyšší kvalitu zobrazení, než s jakou pracoval předchozí přístroj. Díky kompatibilitě s původními snímky z databáze nemocnice můžeme využívat i staré snímky vyšetření pacientů a sledovat tak vývoj zdravotního stavu. Přístroj totiž umožňuje nejen vyšetřit aktuální stav sítnice a duhovky, ale nově také srovnat nový snímek se snímky z archivu,“ vysvětlil zástupce primářky očního oddělení Nemocnice Přerov Jakub Kopal.

Nový přístroj za 1,2 milionu korun nahradil starší verzi. Oproti ní je spolehlivější a přesnější. „Díky takzvané autofluorescence je možné na pořízené fotce detekovat i hlubší části sítnice bez nutnosti provádět invazivní fluorescenční angiografii. Tím se snižují rizika pro pacienta i samotná náročnost celého vyšetření,“ vysvětlil Jakub Kopal.

Nová kamera se používá například k diagnostice a včasnému záchytu takzvané makulární degenerace, která je nejčastější příčinou praktické slepoty u lidí starších 65 let. V současnosti touto nemocí trpí v republice až půl milionu lidí. Spolu s dalšími vyšetřeními je možné díky nového přístroje sledovat stav této poruchy a na změny v oku včas reagovat vhodnou léčbou.