Akce na podporu nezávislosti justice pokračují, na Vysočině se zapojilo 18 míst

V úterý 28. května se opět zaplnilo havlíčkobrodské náměstí. Foto: Michal Mašek.

VYSOČINA – V některých městech se na akci Nejsme slepí, kterou celorepublikově organizuje spolek Milion chvilek pro demokracii, sešli v úterý 28. května v podvečer lidé už potřetí. Některá města se přidala poprvé jako například Želiv nebo Polná.

Demonstrace se výjimečně nekonala v Praze ale ve všech ostatních regionech, když se zapojilo 242 měst a obcí po celém Česku.
Například Havlíčkobroďáci získali podporu bývalého předsedy vlády, a předsedy a dlouholetého místopředsedy Senátu Parlamentu České republiky, senátora za jejich obvod Petra Pitharta, který se ze zdravotních důvodů nemohl účastnit osobně, ale přes pořadatele vzkázal: „Celou zemi drží dnes v šachu trestně stíhaný premiér. A popravdě řečeno také jeho voliči, lidé jako my. Ti však říkají, že jim to tak moc nevadí, protože jiní byli ještě horší. To je zoufalecká odpověď. Tak to přece není: to nám musí vadit! … co musíme bránit za každou cenu: veřejnoprávní média, Českou televizi a Český rozhlas! A pak státní žalobce, nejen toho hlavního. To oni mají v rukou žalobu na premiéra a teď už několik týdnů váhají, mají-li ji předat soudu. Ať si nikdo nedělá iluze, že se na ně nečiní nátlak.“

Na Havlíčkovo náměstí, i přes déšť, dorazilo opět přes 400 lidí a další desítky, někde i stovky lidí vyjadřovaly svou nespokojenost se situací kolem trestně stíhaného premiéra a s dalšími okolnostmi jeho vlády v Třebíči, Jihlavě, Pelhřimově, Žďáru nad Sázavou, Novém Městě na Moravě a nově se přidala například Polná, Želiv, Červená Řečice nebo Ostašov na Třebíčsku.

Organizátoři ze spolku Milion chvilek pro demokracii vzkázali, že pokud nebudou požadavky na změny splněny, uskuteční se velký protest v úterý 4. června od 18.30 hodin na Václavském náměstí v Praze.