Třebíč chystá velkolepý festival Šamajim

Foto: MKS Třebíč

TŘEBÍČ – Festival židovské kultury Šamajim je už 16 let doma v Třebíči. Letos si budete moci vybrat z bohatého programu od 29. července do 3. srpna. Nebudou chybět vzácní hosté, zajímaví přednášející, veselí muzikanti a samozřejmě pro vás i letos připravují něco dobrého na zub.

Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční v pondělí 29. července, a to vernisáží výstavy Masaryk a Svatá země. Následující dny budete moci vybírat a možná ani nebudete vědět kam dřív. Muzikálové divadlo Spojené farnosti představí muzikál o Samsonovi Nestříhat!, novou naučnou stezkou židovským hřbitovem v Třebíči provede její autor Tobiáš Smolík, upéct si budete moci chalu, medovník nebo křehké macesy, lákat bude degustační odpoledne třebíčské košer whisky, výstava fotografií Charedim nebo vystoupení Pražské jidiš kapely.

Zajímavé bude promítání dokumentu Kinderblock 66: Návrat do Buchenwaldu nebo setkání s Martou Neužilovou, jejíž maminka Židovka se zapojila do odboje a s pomocí dětí pašovala zprávy do ghetta, až byla prozrazena a i s dcerou zatčena. Šestidenní nabitý program festivalu uzavře kapela Šoulet s neobyčejnou kombinací klezmeru, české dechovky a toho nejzkaženějšího punku.

Většina programu se odehraje v Zadní synagoze Třebíč a celý 16. ročník festivalu pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael v České republice s věnováním třebíčskému rodákovi Antonínu Kalinovi, zachránci židovských dětí.

Detailní program najdete pod tímto odkazem: https://docs.google.com/document/d/1MiFzFZqtDyvGywVw8NxYBc5CHMJ3RqcEwUGxWda2K0o/edit.