Zachránce tří osob z jezu na Písecku promluvil o svém činu

PÍSECKO – Včera jsme vás informovali o tom, co se odehrálo v neděli 9. června 2019 krátce po druhé hodině odpolední u jezu U Karáska na řece Blanici v katastru obce Heřmaň (více informací najdete zde). Z vody tam zachránil před utonutím tři osoby z jedné rodiny četař Tomáš Neškodný. Nám se podařilo získat jeho vyjádření k samotné záchraně.

Vzhledem k teplému nedělnímu počasí se rozhodl, že půjde sušit seno na pronajatou louku u jezu zvaného U Karáska, v obci Heřmaň, kde také bydlí. Díky tomu zachránil hned tři lidské životy. „Už jsem byl v půlce pole a neslyšel jsem vůbec nic, ale přiběhl za mnou starší pán s tím, že se na jezu někdo topí. Vzal jsem z traktoru lano a běžel jsem k jezu. Doběhl jsem akorát ve chvíli, kdy do vody skákala matka dětí. Křičel jsem na ni, aby to nedělala, ale už bylo pozdě. I matka se začala ihned topit, u jezu je voda celkem prudká,“ uvedl k tomu četař Neškodný.

Četař ani na chvíli nezaváhal a ihned skočil do vody. Postupně na břeh vytáhl matku i její děti. Ve chvíli, kdy se chystal skočit do vody pro topícího se otce rodiny, všiml si, že jej proud odnáší. „Běžel jsem po proudu a sledoval ho, ale proud byl moc rychlý. Naštěstí jsem cestou potkal člověka s autem, se kterým jsme tělo předjeli. Když jsme jej vytáhli na břeh, začali jsme mu ještě s dalším kolemjdoucím poskytovat první pomoc až do příjezdu policie a lékařů, ale bohužel již bylo pozdě,“ vzpomíná Tomáš Neškodný na konec záchranné akce.

Četař Tomáš Neškodný:
Slouží u 53. pluku průzkumu a EB již téměř třináct let. V listopadu oslaví jednačtyřicítku, není ženatý, má dvě děti. Při záchraně topících mu pomohlo hlavně pravidelné školení o poskytování první pomoci při nenadálých událostech, které vojáci každý rok absolvují.

Zdroj web 53. pluk průzkumu a elektronického boje