Anglickému trávníku odzvonilo. Města začínají rozkvétat!

Zdroj: Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, z. s.

Změny klimatu nutí města přehodnotit svůj postoj k péči o zeleň. Kvůli úbytku vody, rostlin a hmyzu nahradily krátce střižené wimbledonské trávníky kvetoucí louky a vysoké porosty. Ve velkých i malých obcích tak přibývá počet lokalit, kde místo šesti ročních sečí probíhají jen dvě. Barevně kvetoucí plochy napomáhají nejen zadržování vody v krajině, ale i snižování teploty ve městech a nabízí přirozené útočiště rozmanitým druhům hmyzu, které se pomalu začínají vytrácet.

Doposud udržované trávníky se v dlouhotrvajícím suchu měnily na slámově žluté, nevzhledné plochy, ze kterých se zvedala oblaka vyprahlé půdy. „Některým bylinám ovšem sucho nevadí tolik jako trávám a dokážou i na takovém trávníku vykvést v překvapivě velkém počtu, což přiláká motýly, včely a další živočichy. Sekání takové plochy je v létě nejen zbytečné, ale přímo škodlivé pro živočichy, kteří s námi sdílejí městské prostředí,“ říká Jiří Řehounek z nevládní organizace Calla – Sdružení pro záchranu prostředí, z. s.

Zatímco v evropských městech existuje mnoho lokalit, z nichž bychom si mohli vzít příklad, v českém prostředí se trend rozkvetlých trávníků zajíždí jen pomalu. Města, která si nový systém vyzkoušela, si ho ale nemohou vynachválit, a rozšiřují tak počet lokalit i prvků. Ve Zlíně, kromě již zavedené květnaté louky na Jižních Svazích, plánují vytvořit vodní biotop. „Na další lokality máme projekty,“ sdělil tiskový mluvčí města Lukáš Fabián. „Například na přeměnu současného kukuřičného pole v oblasti mezi Boněckem a Příluky také na květnatou louku a přírodní biotop.“

V jiných oblastech se rozhodli moderní přístup teprve vyzkoušet a vymezené lokality budou sledovat. „Rozhodli jsme se v duchu posledních trendů vyzkoušet efekt méně frekventovaných sečí, a to hned na dvou místech. Vyhodnocení se uskuteční koncem léta,“ informoval místostarosta Vsetína Pavel Bartoň.

I přes občasné námitky si většina obyvatel měst změny sama žádá. Na jejich požadavky letos reagují i v Hlučíně. „Požadavků na vytvoření více lokalit s přirozeným biotopem v Hlučíně přibývá. V reakci na ně město vytipovalo vhodnou lokalitu, kterou už letos na jaře oseje městská obchodní společnost TS Hlučín lučními květinami,“ sdělila vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Hlučín Soňa Prášková.