Chystejte se na prázdninové výluky v Brně. Ovlivní většinu tramvajových linek

BRNO – Jízda Brnem je noční můrou pro všechny řidiče a účastníky hromadné dopravy. Dlouhé uzávěrky střídají další omezení. A o prázdninách se to ještě zhorší. Tak aspoň že studentů v MHD ubyde a cestující se ráno nebudou tolik mačkat. Brněnský dopravní podnik naplánoval na prázdniny ještě dvě výluky: neprůjezdnou tramvajovou trať přes Cejl a také koleje do Líšně. Ovlivní to ale trasu většiny tramvajových linek.

Na Cejlu se vyměňují parovody za horkovody, takže jeden pruh je uzavřený od března. O letních prázdninách projde modernizací více než půl kilometru tramvajové trati, která už je ve špatném technickém stavu. „Opravená trať bude zahrnovat všechny související konstrukce, tedy odvodnění, odhlučnění a získá asfaltový kryt. Bude tak v technickém standardu, který je v Brně aplikován pro zlepšení jak tramvajové, tak osobní dopravy. Lidé, kteří žijí v blízkosti trati, ocení zejména její nižší hlučnost. Koordinované spojení dvou stavebních akcí v lokalitě umožní udělat nezbytné opravy v návaznosti a předejde tak riziku uzavření Cejlu ve více letech po sobě,“ uvedl provozní ředitel Dopravního podniku města Brna Jan Seitl.

Oprava tramvajové trati navíc využije uzavírky spojené s odpojením sítí v rámci projektu rekonstrukce Zábrdovického mostu. Tramvaje by tudy nejezdily v každém případě. Kvůli rekonstrukci kolejí Cejlu od Radlasu až po křižovatku s Jugoslávskou se lidé musí připravit na to, že linka 4 bude jezdit odklonem po ulici Milady Horákové, linka 2 bude končit u Radlasu a linka 11 nepojede vůbec. „Budou ale zkrácené intervaly linek 3 a 9, takže to nebude poznat,“ doplnil ředitel Seitl. S touto uzavírkou, která začne platit poslední červnový víkend, musí ale počítat i cestující, kteří po uzavírce Zábrdovického mostu začali ze zastávky Lazaretní chodit pěšky na speciálně zřízenou zastávku Francouzská. Autobusy, které dosud zastavovaly na Lazaretní, nově začnou jezdit na Pastrnkovu ulici k pěší lávce přes Svitavu vedoucí na Plynárenskou ulici, kde budou moci lidé přejít a nastoupit do výlukového autobusu x11. „Tato linka povede z Jugoslávské přes Přadláckou, Bratislavskou, Cejlem, Tkalcovskou, Plynárenskou, Radlasem a znovu Cejlem na Malinovského náměstí,“ popsal Seitl. Tento stav bude trvat jen přes prázdniny. V listopadu pak znovu po více než roce začnou jezdit tramvaje přes Zábrdovický most na Starou osadu. Do té doby proto dopravní podnik opraví i koleje na Bubeníčkově, kde dnes žádná tramvaj nejezdí.

Po roce se dopravní podnik na prázdniny vrátí i k pracím na trati vedoucí do Líšně. Zatímco loni opravili část od Táborské po rozdvojení kolejí tramvají č. 8 a 10, letos je čeká druhá etapa odtud po zastávku Novolíšeňská. Linka 8 tak pojede Táborskou do Juliánova a kvůli úpravám u křížení bude omezená i linka 10. Bude zachována po zastávku Krásného. Z Juliánova budou posíleny autobusy 55 a 78.

Na konci června skončí více než roční omezení na Slovanském náměstí a v jeho okolí. Dosud tudy jezdily aku-trolejbusy,  které DPMB přesune na startující expresní linku z Mendlova náměstí do Nového Lískovce. Podrobnosti a aktuality jsou k dispozici na webových stránkách Dopravního podniku města Brna.

Přehled omezení MHD pouze v červenci a srpnu:

  • Tramvajová linka 2 bude ukončena na kolejové úvrati u Radlasu.
  • Tramvajová linka 3 bude z Jugoslávské odkloněna k vozovně Husovice.
  • Tramvajová linka 4 pojede v úseku Malinovského náměstí – Trávníčkova odklonem ulicí Rooseveltovou a Milady Horákové.
  • Tramvajová linka 11 bude po dobu prázdnin mimo provoz (náhrada zkrácením intervalu na linkách 3 a 9).
  • Náhradní autobusy pojedou z Jugoslávské po trase Přadlácká – Bratislavská – Cejl – Tkalcovská – Plynárenská – Radlas – Cejl na Malinovského náměstí.
  • Autobusy linek 55, 58, 201, 202 obsluhující zastávku v ulici Lazaretní budou dočasně přeloženy do ulice Pastrnkovy, aby byl zajištěn přestup na náhradní dopravu přes lávku pro pěší.

Tak přejeme pevné nervy nejen o prázdninách!