Pylony před Sportovní halou musí pryč! Jsou v havarijním stavu

Zdroj: Město Uherské Hradiště

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Kašna na náměstí Míru před Sportovní halou je součástí města již od roku 1971. Tři pylony, které symbolizují stupně vítězů, mají svá nejlepší léta za sebou, a už pouhým okem jsou na nich patrné viditelné defekty. Kvůli jejich špatnému stavu si Uherské Hradiště nechalo na celý objekt zpracovat odborný stavebně statický posudek. Verdikt byl nemilosrdný.

Podle zjištění odborníka se jedná o velmi vážné statické vady, které se budou zcela jistě zhoršovat. Nejvíce jsou zasaženy právě pylony. „Konstrukce vlastní kašny a pravděpodobně i spodní části vertikál jsou podle posudku tak degradované a natolik se rozpadají, že jakákoliv sanace je nemožná. Bylo nám doporučeno jediné řešení, kterým je provedení demolice všech konstrukcí,“oznámil starosta Stanislav Blaha. Všechny tři pylony tak budou odstraněny do konce června.

Kašna byla na náměstí umístěna jako součást na svou dobu výjimečné architektury kina Hvězda. Autorem obou projektů je brněnský architekt Ing. arch. Zdeněk Michal. Samotná kašna však není ani kulturní památkou, ani se nenachází uvnitř památkové zóny.

Po její demolici není městu tato část náměstí Míru lhostejná. „Celý prostor si rozhodně zaslouží revitalizaci a já pevně věřím, že své místo zde do budoucna najde i nový vodní prvek,“ řekl starosta Blaha.